Трябва да бъде поставен въпросът за повторното откриване на безмитните магазини. Това сподели зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев, цитиран от БГНЕС.
Според него това би било съвсем резонно, тъй като не е ясно дали затварянето на безмитните магазини е довело до някакви реални резултати. Основната цел на мярката е била ограничаване на контрабандната дейност през граничните пунктове, но не е направен анализ, който да отчете дали това е постигнато. Колев смята, че пропуснатите ползи са очевидни.
"Това, което излиза в публичното пространство е, че контрабандният пазар на акцизни стоки в никакъв случай не е намалял, така че от само себе си излиза, че тази мярка не е намаляла за редуциране на тази част от сивата икономика", коментира зам.-председателят на БСК.
По думите му с отварянето на безмитните магазини биха се открили нови работи места, важни в контекста на високата безработица в страната. Освен това търговските обекти са свързани с "повече данъци в хазната", вместо "тези данъци и тези обороти да отиват в съседните държави, които не си затвориха безмитните магазини".
По повод ненаправената оценка на предприетата мярка експертът смята, че е важно да се отчете дали са постигнати поставените първоначално цели. Той обясни: "Трябва да си направим изводите дали трябва да губим тези пропуснати ползи, борейки се с хипотетични вредни ефекти от съществуването на тези безмитни магазини".
Припомняме ви, че през лятото на 2008 година петнадесет безмитни магазини и три бензиностанции, намиращи се на сухопътните ни граничните контролно-пропускателни пунктове със страни извън ЕС, затвориха. В края на май същата година НС единодушно реши фрийшоповете да бъдат затворени, като прие промени в Закона за безмитната търговия. Народните представители не разрешиха търговските обекти да останат нормални магазини.
Министърът на държавната администрация Николай Василев коментира, че затварянето на безмитните магазини по външните за Европейския съюз граници на България има позитивен финансов ефект, както и подобряване на имиджа на страната що се отнася до противодействието на корупцията и организираната престъпност. „Щом има по-малко условия за злоупотреби, ще има и по-малко злоупотреби”, каза Василев.