От миналата седмица вече е факт отпадането на таксите и комисионните, дължими към търговските банки от граждани, за плащания към бюджета. Това заяви във времето за парламентарен контрол вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Той каза, че са подписани договори между Министерството на финансите, БНБ и търговските банки, чрез които е уредено обслужването на тези операции да се заплаща с минимална такса от Министерството на финансите, а не от гражданите.
"В по-големите градове това би трябвало да влезе в сила още от края на март, ще се ангажирам да проверя в кои части на страната това вече се случва", обеща Дянков, цитиран от БТА.
Той обясни, че след като ограничаването на плащанията в брой е заложено в закона, то гражданите трябва да могат да извършват своите разплащания към бюджета като дължими данъци и други чрез картови разплащания през терминални устройства, без да дължат за това такси на банките.
Според закона ограниченията за плащанията в брой са до 15 хил. лева. Над тези суми плащанията трябва задължително да са по банков път или внасяне по платежна сметка.
Проектозаконът за банковите такси и лихви, предложен от финансовият министър Симеон Дянков не се приема с единодушно одобрение. От Българската стопанска камара (БСК) го подкрепят. Според тях трябва да се премахне едностранното променяне на условията от страна на банките.
Според президента Росен Плевнелиев лихвите на банките в България трудно могат да бъдат намалени с административни мерки, защото това зависи от условията на икономическата среда. Финансисти подрепят мнението му.