Без увеличение на цената на природния газ до края на годината

24.09.2013 | 12:35
по статията работи: Петя Бързилска
"Булгаргаз" има печалба от 2,5 млн. лв. за първото полугодие. В началото на ноември компанията ще даде прогноза за цената от 1 януари
Без увеличение на цената на природния газ до края на годината

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР ) предлага да бъде прието направеното от "Булгаргаз" предложение цената на природния газ от 1 октомври да остане непроменена. По този начин 1000 куб. метра синьо гориво ще се продават на цена 630 лв. без ДДС и акциз и през следващото тримесечие. Това става ясно от доклада на държавния регулатор, предаде 3e-news.bg.

В представения доклад на "Булгаргаз" пред ДКЕВР се прогнозира, че за последните три месеца на тази година ще са нужни 758,9 млн. кубични метра газ – 35 млн. ще бъдат от местен добив. Около 652 млн. куб метра ще е вносът от Русия.

Компанията планира до края на декември тази година да използва и 72 млн. куб. метра от хранилището в Чирен. За закупуването на синьото гориво по договорите за внос с включени транзитни такси и по договорите с местни добивни "Булгаргаз" ще трябва да плати 448,4 млн. лв.

"Цената на природния газ за последното тримесечие на годината по всяка вероятност няма да има значителна промяна", заяви на брифинг след днешното заседание председателят на държавния регулатор Анжела Тонева. По думите ѝ това означава, че не се предвижда увеличение на цената на парното за следващия зимен сезон, предаде агенция "Фокус".

Към началото на месец ноември ще дадем прогноза за цената от 1 януари 2014 година, а към 10 декември ще внесем това заявление с конкретно предложение. Това заяви от своя страна изпълнителният директор на "Булгаргаз” Димитър Гогов. Също и според него при подобни параметри не се забелязва тенденция за промяната на цените на парното в посока нагоре.

Прогнозата на шефа на "Булгаргаз" към днешна дата е, че цената на газа няма да скочи и след Нова година. Възможно било дори намаление, информира БНТ.

ДКЕВР не се отличава от останалите регулатори по отношение на независимостта си, каза Тонева по отношение на доклада на Сметната палата, според който държавният регулатор не е достатъчно независим орган. Според нея, „усещането за липсата на достатъчно независимост от регулатора е по-скоро субективно”.

"С едно добавяне на текстове в Закона за енергетиката и за това какво точно означава независим регулатор би било по-ясно за всички нас принципите, които трябва да бъдат спазвани”, предложи председателят на държавната комисия. Тонева отбеляза още, че постигането на независимост на регулатора е въпрос пред цялото общество, цялата политическа система и целия пазар.

Същевременно тя изрази благодарност на Сметната палата за препоръките, които е направила по отношение на дейността на ДКЕВР, но заяви, че те всъщност са огледало на това, което комисията и сега прави. По думите ѝ в последните няколко месеца комисията е приела много подзаконови нормативни актове, за да може да започне да функционира пазарът на електроенергия в съответствие със Закона на енергетиката. Тя даде за пример това, че законът предвижда поетапно освобождаване на част от потребителите, а тази година са били освободени потребителите на ниво средно напрежение.

"Направихме поредната крачка напред за либерализиране на пазара”, заяви председателят на ДКЕВР. Според Тонева обаче конкуренцията е единствената предпоставка, която може да изравни изкривяванията в цените на електроенергията, за да се достигне до една справедлива цена за крайните потребители при една пазарна икономика.

Състояние на "Булгаргаз"

Държавната компания "Булгаргаз" има печалба от 2,5 млн. лв. за полугодието, обяви изпълнителният ѝ директор Димитър Гогов. Той обаче уточни, че положителният финансов резултат на дружеството не бива да се смята, за голямо постижение, защото компанията има много несъбрани дългове.

Задълженията са основно на няколко топлофикационнои дружества у нас като например компаниите в Бургас, Враца, Плевен и София. Най-големи са задълженията на столичното парно, но те се опитват регулярно да погасяват дълга си. "Тук говорим за текущи задължения, защото с топлофикациите имаме и сключени договори за разсрочване на дълга", обясни още Гогов.

Той добави, че в момента дружествата дължат на "Булгаргаз" около 125 млн. лв. Заради сериозните задължения дружеството изпитва и затруднения да се разплаща с доставчика си на природен газ – руската "Газпром експорт".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...