Според билкари от страната горските стопанства определят нереално високи такси за бране на лечебните растения. Понякога таксите надвишават неколкократно пазарната цена на билките.
В декларация до земеделското министерство, от бранша настояват за по-ефективен контрол по спазване на законодателството в сектора, информира БНТ. Билкарите се заканиха, че ако искането им не бъде
изпълнено, са готови за ефективни протести.
От 7 години д-р Ивелина Коцовска управлява една от големите фирми за търговия с билки в Шуменския регион. Казва, че България е водещ износител на липа, коприва и глог. Напът е обаче да изгуби
лидерските си позиции заради наредба на земеделското министерство, която позволява лесничействата да определят нереално високи такси за бране на билки в горския фонд.
Д-р Коцовска е изчислила, че 50% от себестойността на продукцията й са държавни и данъчни задължения. Тъй като изнася предимно за чужбина, това я прави неконкурентноспособна.
Според Коцовска “кестенът, който беше 2 стотинки, сега е с 60 стотинки такса при сурово състояние, с рандеман 2,5. Имайте предвид, че не може един кестен да тръгне от 2,50 лева нагоре, няма
продаваемост”.
“Международните цени не ги определяме ние, но когато нашата себестойност се вдигне, има опасност целият бизнес да спре, както стана в Полша преди няколко години”, коментира Коцовска.
Според нея, свиването на износа ще доведе и до ограничаване на доходите на над 250 000 души. Затова търговците от бранша искат земеделското министерство да промени наредбата.