Сезонът на отпуските е към своя край. Някои от нас си позволиха почивка, други не успяха по една или друга причина. В разгара на горещините попитахме читателите на Econ.bg колко средства са отделили или възнамеряват да отделят за лятна почивка. Анкетата се проведе в периода 22 август - 26 септември 2011 г. и в нея се включиха 2534 души.
Близо една трета от анкетираните (28%) заявиха, че нямат пари, за да си позволят почивка.
От друга страна над една пета (21 на сто) от участвалите в допитването заявяват, че са похарчили над 1000 лева за лятната си отпуска. 6% са отделили до 200 лв., други 19% - до 500 лв. 22 на сто от анкетираните са заявили, че са предвидили да похарчат до 1000 лв.
Резултати от анкета на Econ.bg с въпрос "Колко средства отделихте/ще отделите за лятна почивка?", проведена в периода 22 август - 26 септември 2011 г. Графика: Econ.bg
В началото на сезона председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) заяви пред Econ.bg, че от бранша очакват минимум 10% ръст на туристите у нас тази година. Утре ще бъдат представени официалните данни за летния туристически сезон и очакванията за зимния сезон.
Същевременно стана ясно, че септември е най-силният месец за пътувания от страна на българите. Събирането на почивни дни (каквито имаше през този месец) е изключителна притегателна сила за екскурзии, пътувания и почивки. Най-предпочитаната дестинация в разгара на лятото е морето, а сега, в края му - курортни центрове като Тетевен, Рибарица, Сандански, Велинград и Хисар. Любимите дестинации извън България си остават Гърция и Турция.
По принцип българите са склонни да изтеглят като кредит най-много до 2000 лева, за да финансират лятната си ваканция. Минималната сума, която вземат за същата цел, е около 500 лева. Това съобщи в началото на юли вестник „Монитор", който представи своя проверка сред кредитиращите институции и туроператорите, които имат общи продукти за лятна почивка с банките.
За финансиране на лятната почивка хората можеха да разчитат на стандартните потребителски кредити от банките. Преди кризата финансовите институции предлагаха специални заеми за почивка, но това лято такива не се предлагаха.
За сметка на това банките пуснаха "летни" кредитни карти. В предложенията се завърнаха, макар и бавно, отстъпките, които кредитните институции даваха преди кризата и които с навлизането й много бързо бяха премахнати, дори и за продукти, издадени при промоционални условия, съобщи в края на юли вестник „Дневник".