Близо 3 млрд. лева са насочени към земеделските стопани

20.12.2023 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Близо 3 милиарда са били “насочени” към земеделските стопани през тази година, съобщиха от ресорното министерство в отговор на поредното протестно писмо от браншови организации
Близо 3 млрд. лева са насочени към земеделските стопани
Снимка: под лиценза на creative commons

Близо 3 милиарда са били “насочени” към земеделските стопани през тази година, съобщиха от ресорното министерство в отговор на поредното протестно писмо от браншови организации.

В отговор ресорният министър Кирил Вътев изпрати официален отговор за подпомагането в сектор “Земеделие” през 2023 г. до представителите на браншовите организации, министър-председателя, министъра на финансите и председателите на Комисията по земеделието, храните и горите и Комисията по бюджет и финанси към 49-ото Народно събрание, съобщиха от МЗХ.

Според отговора на министър Вътев, през 2023 г. земеделските стопани са подпомогнати чрез инструмента на държавните помощи, като е разпределен ресурс в размер на 873 млн. лева по мерки, в няколко направления.

Това са управление на риска и кризите, насочени към противодействие и компенсиране на щети при природни бедствия или неблагоприятни метеорологични условия, както и при болести по животните и растенията; помощи, насочени към гарантиране използването на качествен посевен материал в растениевъдството, поддържане на високо ниво на развъдната дейност в животновъдството и оптимизиране процеса по производство на качествени селскостопански продукти; помощи, насочени към повишаване качеството на храните и суровините от животински произход чрез отделяне на особено внимание на хуманно отношение към животните; инвестиционни помощи; помощ за участие в изложения; минимални помощи от типа “де минимис”; данъчни облекчения (намалена акцизна ставка и преотстъпен корпоративен данък); извънредни помощи съгласно временно законодателство на Европейската комисия – “Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна” и “Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване при отглеждане на земеделски култури”.

Финансовите средства по тези извънредни помощи са осигурени по схема за държавна помощ за компенсиране на част от разходите за вода за напояване – 16 млн. лева, а по схема за държавна помощ в подкрепа на ликвидността на земеделските стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна средствата по помощта за 2023 г. са в общ размер на 426 млн. лева.

С оглед намирането на възможност за подпомагане на стопаните, които не са получили подпомагане за повишените разходи за производство през 2023 г., тъй като са достигнали максималния размер на помощта (280 000 евро) по Временната рамка, МЗХ съвместно с експерти от ангажирани политически партии, е разработило проект на мярка за държавна помощ за компенсиране на част от разходите за електроенергия и газ на земеделски стопани. Той е изпратен на Министерство на финансите за оценка по реда на Закона за държавните помощи, но според оценката подобна мярка не отговаря на условията на Регламента и не може да бъде счетена за съвместима с вътрешния пазар. 

Министър Вътев пише, че след като са били положени всички усилия за намирането на законов механизъм за подпомагането на земеделските стопани, достигали регламентирания лимит от 280 000 евро, УС на Държавен фонд “Земеделие” е взел решение за изплащане на помощта по Временната рамка към всички земеделски стопани допустими за подпомагане (над 35 000). 

“През 2023 г. земеделските стопани са получили подпомагане с директни плащани в размер над 910 млн. лева. В рамките на тези плащания към секторите “Плодове и зеленчуци” и “Животновъдство” са насочени средства над 163 млн. лева за обвързано с производството подпомагане и преходна национална помощ”, пише още аграрният министър, допълвайки, че земеделските стопани, изпълняващи изискванията на зелените директни плащания, са подпомогнати с над 466 млн. лева. 

В преразпределянето на средства към малките и средните земеделски стопани влизат и над 108 млн. лева, изплатени на всички земеделски стопани за първите 30 ха от стопанствата им. 

Подпомогнати са също тютюнопроизводителите, дребните земеделски стопани, производителите на памук и младите земеделски стопани със средства в общ размер от 97 млн. лева. Над 76 млн. лева е доплащането по Схема за единно плащане на площ (СЕПП). 

По думите на Вътев до края на настоящата седмица предстои изплащане на подпомагането по интервенцията за Основно подпомагане на доходите за устойчивост с бюджет около 600 млн. лева.

Също така, по мярка 10 “Агроекология и климат” и мярка 11 “Биологично земеделие” до края на годината, бенефициентите по двете мерки предстои да получат около 40 млн. лева компенсаторно подпомагане, на база на изпълняваните от тях многогодишни ангажименти по ПРСР 2014-2020 г.

“В заключение е важно да се подчертае, че през 2023 г. към земеделските стопани е насочен финансов ресурс в размер на близо 3 млрд. лева”, завършва Вътев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...