Българинът все по-често търси алтернативни форми за спестявания и инвестиции

19.10.2015 | 17:07
по статията работи: Десислава Маданска
Все повече млади хора заделят малки суми в доброволен пенсионен фонд
Българинът все по-често търси алтернативни форми за спестявания и инвестиции
Снимка: Thinkstock/Guliver

Алтернативните форми за спестявания и инвестиции са все по-търсени у нас. Причината е в тенденцията за постепенно намаляване на лихвите по депозитите не само в България, а и в Европа като цяло. Това става ясно от анализ на УниКредит Булбанк.

От данните става ясно, че към края на август привлечените средства в банките достигат близо 41 млрд. лв., като се наблюдава забавяне в темповете на нарастване в сравнение с предходните години.

Според банкера Левон Хампарцумян очакванията са алтернативните форми на спестявания да стават все по-атрактивни в следващите години, тъй като нараства броят на хората, които търсят начини да подсигурят своето финансово бъдеще и независимост.

Целта на алтернативните форми за спестявания е да запазят и да увеличат стойността на парите във времето при оптимално съотношение риск/доходност.

В доклада се отчита, че е налице промяна на тенденцията, но насочващите се в тази посока са все още малък процент от хората със стандартни спестявания в банките.

значителната промяна на тенденцията за повече клиенти, насочващи се в тази посока, те все още представляват малък процент от хората със стандартни спестявания в банките.

Хората, предпочитащи да инвестират във взаимни фондове, са предимно 45-годишни. В същото време около 72% от клиентите са на възраст до 45 години заделят малки суми в допълнителен пенсионен фонд.

Профилът на по-голямата част от тях са семейни с ипотечен кредит. Средната месечна вноска, която хората правят по партидите си в допълнителен пенсионен фонд, е 78 лв. Спестовните застраховки „Живот“ са предпочитани както от по-младите (31-45 г.), така и от клиенти на средна възраст (46-60 г.).

Спроед експертите увеличаването на брутните постъпления от осигурителни вноски на населението в доброволни пенсионни фондове със 77% за първото полугодие на 2015 г. спрямо година по-рано, ясно показва промяната в начина на мислене на хората. Това са знаци за увеличаване на финансовата култура на населението в посока все по-голяма диверсификация на спестяванията.

Пазарът на застраховки „Живот“ в страната е нараснал с близо 24% за една година спрямо същия период на 2014 г. при набран премиен приход в размер на 52,6 млн. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...