България и Катар - възможности и реалност

14.03.2012 | 18:50
по статията работи: Елица Елефтерова
Макар и малки, българските фирми искат да правят бизнес с богатите катарци. Българската правителствена делегация, която е на посещение в емирството, договори сътрудничество в някои сфери
България и Катар - възможности и реалност
Снимка: Sxc.hu

Българският бизнес очевидно напира за съвместни дейности с богатите катарци. Въпросът е, че малката ни страна и слабата ни икономика очевидно не са твърде апетитни за катарските бизнесмени. Това стана ясно при посещението в емирството на българска правителствена начело с премиера Бойко Борисов.

От днешния ден, през който всички министерства изпращаха съобщения за конкретните инвестиционни проекти, които са разглеждали с катарските си колеги, изпъкна на преден план фактът, че на бизнес форума, на който бяха представени редица български компании и който откри лично министърът на икономиката Трайчо Трайков, не са се отзовали катарски представители, с които да се прави бизнес.

Българската страна беше представена от над 100 български компании, които пътуваха специално с чартърен полет, за да представят своите продукти и услуги на катарски компании и инвеститори, но от поканените "голям брой фирми", по предварителни данни около 500, в залата не е бил забелязан нито един техен представител.

В последните години са се предлагали редица проекти, но засега без конкретен резултат. Според министър Трайков проектите не се случват, защото се струват малки и недостатъчно изгодни на катарската страна.

"Би трябвало да се видят какви конкретни проекти ще заявят катарските компании, но трябва да се има предвид, че тук решенията за големи проекти се взимат от икономически субекти, които могат да се преброят на пръстите на едната ръка", съобщи икономическият министър.

"В последните две години, няма да скрия, че и ние, и други министерства, предлагаме голям брой проекти, както казах катарските инвеститори са много взискателни - и от гледна точка на възвращаемост, и от гледна точка на качество на инвестицията. Досега не са се заинтересували от нито един от конкретните земеделски проекти, основно защото са им се стрували малки", обясни Трайков.

България и Катар започват работа по подписването на споразумение между двете държави, което да фиксира рамките на първоначалните катарски инвестиции у нас”, съобщи министърът на външните работи Николай Младенов. Той се срещна с държавния секретар по външните работи на Катар Калед бин Мухамад Ал-Атия.

Споразумението ще включи първите приоритетни области, в които ще влязат катарски инвестиции - земеделие, инфраструктура и туризъм.

На срещата двамата дипломати са се договорили за „фиксиран график, по който в рамките на следващия месец представители на катарската страна да дойдат в България и на място да се запознаят с потенциалните проекти, които да бъдат включени в споразумението”, обясни още външният министър. В момента се обсъжда най-добрата правна форма, по която документът да бъде подготвен.

Катар проявява интерес към сътрудничество с България и в областта на военното обучение. Министър Младенов съобщи, че арабската страна е декларирала желание свои военни кадри да се обучават в български военни училища.

По-рано през деня стана ясно, че Катар проявява интерес към отглеждането и вноса на български агнета и производството на месо. Освен това Катар иска да развива зърнопроизводство в България и най-вече пшеница, ечемик и царевица.

В рамките на днешния ден българският премиер Бойко Борисов и емирът на Катар Н. В. шейх Хамад Бин Халифа Ал-Тани обсъдиха продължаващото разширяване на катарските инвестиции в България, възможностите повече българи да започнат работа в Катар и сериозния интерес, който арабската държава проявява към задълбочаване на културното и образователно сътрудничество между двете страни.

България и Катар ще създадат два съвместни центъра - за изследване на Югоизточна Европа в Доха и за изследване на Залива в София. Катарският емир изрази позитивното отношение на арабската държава за задълбочаване на двустранното сътрудничество в областта на медицинското образование.

Двамата се договориха представители на катарската фондация за образователни инициативи да посетят България и да проведат срещи с членове на редица български университети. Целта е откриването на англоезични или български курсове в катарската столица.

По време на срещата с българския министър–председател емирът на Катар декларира и особения интерес на арабската държава за сътрудничество в областта на културата.

Освен това стана ясно и, че "Eл Би Булгарикум" и най-голямата катарската фирма в хранителния сектор Hassad Food, са обсъдили възможностите за предоставяне на лиценз за производство на българско кисело мляко в Катар и сътрудничество в създаването на иновативни млечни продукти – пробиотични и пребиотични храни за здравословно хранене.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...