България не е съгласна с намаляването на бюджета на ЕС

02.11.2012 | 16:35
по статията работи: Петя Бързилска
Днес се проведе заседание на Съвета по европейските въпроси
България не е съгласна с намаляването на бюджета на ЕС

"Позицията на страната ни по повод европейския бюджет за периода 2014-2020 г. днес беше обсъдена на изнесено заседание на Съвета по европейските въпроси в Пловдив". Това обясниха пред Econ.bg от пресцентъра на Министерството на финансите (МФ) по повод изказаното по-рано днес в София твърдение от евродепутата Ивайло Калфин, че че България няма ясна и пълна позиция по европейския бюджет, а МФ не е представило конкретни разчети за приходите и разходите, свързани с него. От пресцентъра на ведомството ни обещаха, че все пак ще получим подробности по този въпрос допълнително, с които ще ви запознаем своевременно.

България не споделя мнението на Кипърското председателство на Европейския съюз за намаление на размера на Многогодишната финансова рамка (МФР) на Европейския съюз (ЕС) за периода 2014-2020 година, е заявила днес заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева, която се е изказала на форума в Пловдив, озаглавен  „Възможности и предизвикателства пред България в контекста на Многогодишната финансова рамка и Кохезионната политика на ЕС за периода 2014-2020 г."

Конференцията се състоя в рамките на изнесеното заседание на СЕВ. Съветът по европейските въпроси (СЕВ) всъщност е консултативен междуведомствен орган към Министерския съвет, който се председателства от министъра на външните работи или избран от него министър.

Пенчева допълни, че ако все пак се стигне до намаление, България не е склонна да прави компромиси по три важни за страната ни елемента. Това са Кохезионната политика, Общата селскостопанска политика и средствата, предвидени за подкрепа за извеждане от експлоатация на ядрени мощности.

По думите на зам.-финансовия министър страната ни подкрепя предложението на Европейската комисия (ЕК) за изменение на корекционния механизъм  чрез плащане на еднократни суми годишно, както и премахването на действащия в момента източник за финансиране на бюджета на ЕС на база на ДДС.

Пенчева допълни, че засега страната ни няма да въвежда и данък върху финансовите сделки. Въвеждането му само за част от държавите-членки не води до опростяване и по-голяма прозрачност на системата за финансиране на бюджета на ЕС, каквато е целта на реформата, смята Пенчева.

От своя страна днес Ивайло Калфин заяви, че не е препоръчително страната ни да не се включва в налагането на данъка върху финансовите трансакции. Този данък е предвидено да не минава през националните бюджети, а да влиза директно в европейския бюджет, което по думите на Калфин може да намали вноската на отделните държави наполовина.

Пенчева от своя страна съобщи, че МФ подготвя финансов анализ за разпределението на средствата по Кохезионната политика, като целта е да се формулират и предложат различни варианти в подкрепа на българската позиция, за по-добра защита на националните ни интереси в преговорите.

България защитава принципната позиция, че общият размер на бюджета на ЕС не трябва да бъде намален. Страната ни ще бъде сред най-засегнатите, ако бъде прието предложението на Кипърското председателство за съкращение от 50 млрд. евро, съобщават пък от Министерството на външните работи.

"Надяваме се да бъде постигнат разумен компромис. Ако не постигнем навреме съгласие, ще изпратим изключително негативен сигнал към европейските граждани, че ЕС не е способен да вземе необходимите решения в решаващ момент”, подчерта от своя страна министърът на външните работи Ивайло Младенов, като допълни, че постигането на навременно споразумение ще позволи всички програми и инструменти да заработят от първия ден на 2014 г.

"Когато преговорите приключат надали ще има абсолютни победители и победени. Постигането на компромис включва намирането на формула, която отговаря в достатъчна степен на нуждите на всички. Всеки ще спечели и ще загуби нещо”, обобщи външният министър.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...