Системата за възлагане на обществени поръчки към програмите и инициативите на Организацията на обединените нации (ООН) е една добра възможност за българските фирми, което е особено актуално в настоящия период на икономическа стагнация и засилена конкуренция.
Това стана ясно по време на семинар в Българската търговско-промишлена плата (БТПП), на който бяха разяснени процедурите за възлагане на обществени поръчки в системата на ООН, съобщиха от БТПП.
Това е един голям и сигурен пазар с над 7000 позиции за доставки и услуги с гарантирано финансиране, отбеляза в своето приветствие Иван Стоименов, главен секретар на БТПП. Той изтъкна, че потенциалното бизнес партньорство с ООН е особено актуално в период на икономическа стагнация и засилена конкуренция.
Според Иво Мускуров, началник на отдел "Икономически, финансови и бюджетно-административни въпроси" в Дирекция "ООН и глобални въпроси" в Министерството на външните работи, българският бизнес има логистични предимства в процедурите за възлагане на обществени поръчки за доставка на стоки и услуги към ООН. Това е така, защото повечето от кризисните райони, в които ООН осъществява своята миротворческа и дейност и реализира немалка част от своите проекти, се намират на Балканите, в Близкия изток и Африка.
Подробностите и условията за кандидатстване представи г-жа Уенди Нобъл от отдел "Обществени поръчки" на Секретариата на ООН. На специално създаден сайт - https://www.ungm.org/ , българските фирми могат да се регистрират безплатно, което ще им позволи да станат видими за всичките 20 агенции в системата за участие в търгове за доставки.
Според г-жа Нобъл за предпочитане са фирмите с международен експортен опит, но ако нямат такъв, одобрените биха могли да станат доставчик на стоки и услуги за офисите на ООН за територията на България.