Ирландските граждани днес ще дадат своя вот относно ратифицирането на фискалния пакт, който предвижда налагането на строги рамки на бюджетния дефицит, който страните в Европейския съюз може да акумулират.
Евентуален отказ от страна на гласоподавателите би довел до спирането на извънредните субсидии за страната, отпускани от ЕС. Текущият финансов пакет, предвиден за Ирландия, изтича през идната 2013 година.
Ирландия е единствената от общо 25-те страни, които обявиха, че подкрепят пакта, която ще проведе референдум относно този въпрос. Същевременно поради сложността на казуса не се очаква кой знае колко висока избирателно активност.
"Би Би Си" уточнява, че привържениците на ратификацията се опасяват от контравот от страна на граждани, недоволни от постоянната политика на съкращения, която правителството осъществява.
Фискалният пакт е подписан от всички страни членки на ЕС с изключение на Чехия и Великобритания. Централната мярка, заложена в него, е задължаването на всички ратифицирали го държави да постигнат бюджетен дефицит от по-малко от 0,5% от своето производство. Дефицитът на Ирландия за миналата година гравитираше около 13,1%.
Ирландците са известни със своята опърничавост и вече два пъти се давали контравот на договори на ЕС – съответно чрез проведени референдуми през 2001 и 2008 година.
Несъгласните с ратификацията излизат с аргумента, че политиката на съкращения просто е неефективна и предлагат държавен дефолт на заемите на петте национализирани банки.
Премиерът на страната Енда Кени направи телевизионно изявление и призова гражданите да гласуват с положителен вот.
„Кажете „да“ в четвъртък. „Да“ на стабилността. „Да“ на инвестициите. „Да“ на възстановяването. „Да“ на една работеща Ирландия“, агитира той.
Гери Адамс – президентът на партия Син Фейн, която опонира на пакта, пък посъветва ирландците да бъдат „мъдри“ и да се „включат към милионите други европейци, които искат да сложат край на режима на съкращения“.
Резултатите от референдума ще бъдат ясни в края на петъчния ден.