Виетнамци искат да работят у нас в строителния сектор

08.04.2008 | 10:11
по статията работи: Апостол Апостолов
Продължава посещението на министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова в страната. Строителни предприемачи в България са готови да им плащат по 500 долара заплата
Виетнамци искат да работят у нас в строителния сектор

Продължава посещението на министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова във Виетнам.

"Другарю директор, сега в провинции Винфу има много виетнамски работници. Те са заварчици и мазачи. Те искат на работа в България".

Бележка с такъв текст получи изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков в Център за професионално обучение в село Ксуан Хоа на - час и половина от Ханой. Той също е в делегацията на социалния министър. Даде му я работещ в центъра виетнамец, който от 1980 до 1989 година е бил на работа в ръководения тогава от Бойков циментов завод в Темелково, край Радомир, предаде Дарик радио.

Бойков каза, че строителни предприемачи в България са готови да плащат на виетнамци по 500 долара заплата на фона на получаваните от тях във Виетнам 100 долара, защото за същата работа българите очакват по 1000 евро, а има остра нужда от работници за строителството на инфраструктурните обекти, сред които двете електрически централи – атомната в Белене и топлоелектрическата в Марица – Изток.

Две хиляди нови работници са нужни в строителството през тази година,каза още Иван Бойков, цитиран от Министерството на труда и социалната политика.

Представителят на строителната камара каза, че са готови конкретни списъци с необходимите кадри. Изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов прояви интерес към обучението на кадри за туризма и текстилната индустрия.

Емилия Масларова зададе на ректора на Центъра за обучение конкретни въпроси за продължителността, формата, проверката, сертифицирането и заплащането на професионалното обучение във Виетнам.

След като разгледа остарелия цех за практика на заварчиците, министърът отбеляза, че българският бизнес трябва много внимателно да прецени дали само ниската цена на труда е достатъчна, за да се внасят виетнамци за работа и настоя за повече инвестиции в българските работници.

Именно по настояване на българския бизнес, Масларова подписва днес в Ханой документ за възстановяване на сътрудничеството между българското и виетнамското трудови и социални министерства, за да има уредени отношения между държавите при внос на виетнамска работна ръка в България, който ще продължи да става по общите правила на Европейския съюз за работа на чужденци, а именно само при липса на желаещи българи или други граждани на съюза и след разрешение от Агенцията по заетостта.

Министърът поясни още, че въпросът за наемане на виетнамски работници в България няма да се включва в меморандума за сътрудничество. Това е така, защото общите правила на Общността не позволяват воденето на сепаративна политика в областта на пазара на труда.

Български работодатели и в момента могат да наемат виетнамци на работа по общия ред, при липса на кандидати – българи или граждани на други държави от Европейския съюз и след получаване на разрешение от Агенцията по заетостта, подчерта министърът. Стана още ясно, че според информация на Агенцията през 2007 г. е било издадено само едно разрешение за работа на виетнамец, защото е нямало други искания.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...