Вписват независимите одитори в единен регистър

15.05.2008 | 19:09
по статията работи: Петър Чернев
Създаването на регистъра се регламентира с промени в Закона за независимия финансов одит. Информацията от публичния регистър ще се съхранява в електронна форма, на български език
Вписват независимите одитори в единен регистър

Одиторите, извършващи независим финансов одит ще бъдат вписани в публичен регистър. Това предвиждат одобрените от Министерския съвет предложения за промени в Закона за независимия финансов одит (ЗНФО). Целта на промените е хармонизиране на нормативната уредба с Директива 2006/43/ЕО.

Тя е свързана със задължителния одит на годишните и консолидираните счетоводни отчети. Основна задача на директивата е да хармонизира подхода в държавите-членки при извършването на одит за заверка на годишните финансови отчети и да уеднакви минималните задължителни изисквания за тази дейност. Държавите-членки трябва да приемат разпоредбите за хармонизиране с текстовете на директивата не по-късно от 29 юни т. г., съобщават от правителствената информационна служба.

Информацията от публичния регистър ще се съхранява в електронна форма, на български език и ще е достъпна за обществото по електронен път. Базата данни ще се осъвременяват непрекъснато. Тя ще се съставя и поддържа от Института на дипломираните експерт-счетоводители.

Друга промяна в Закона предвижда въвеждане на надзор върху работата на регистрираните одитори чрез специален независим колегиален орган. Тази функция ще бъде изпълнявана от Комисията за публичен надзор върху регистрираните одитори. Тя ще осъществява надзор върху дейността на Института на дипломираните експерт-счетоводители и ще му възлага провеждането на разследвания за получени сигнали, жалби и оплаквания от заинтересовани лица. Предвидена е и възможността членове на комисията да участват в разследвания съвместно с органите на института. Те ще разполагат и с правомощия да провеждат самостоятелни разследвания.

Комисията ще се ръководи от председател и ще има 6 члена. За осигуряване на независимия й статут законопроектът предвижда специални изисквания и процедура за назначаването им. Те ще бъдат номинирани от управителя на Българската народна банка, министъра на финансите, министъра на икономиката и енергетиката, председателя на Комисията по финансов надзор и Управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители. Мандатът им ще е 4 години. Председателят на комисията ще се назначава от министър-председателя. Законопроектът предвижда щатен служител да бъде само председателят, а членовете да са нещатни. Предвижда се дейността на комисията да бъде финансирана от държавата чрез бюджета на Комисията за финансов надзор.

Със законопроекта се предвижда и изграждането на система за гарантиране на качеството върху дейността на регистрираните одитори. Отговорността за ефективното й функциониране е на Института на дипломираните експерт-счетоводители. Надзорът върху системата за контрол на качеството ще се осъществява от Комисията за публичен надзор върху регистрираните одитори. Предвижда се всеки регистриран одитор да бъде проверяван за качеството на извършваната от него дейност поне веднъж на 6 години. Регистрираният одитор, който извършва независим финансов одит на предприятия от обществен интерес, ще подлежи на проверка за качеството на одитите поне веднъж на 3 години.

Въвеждат се и специални разпоредби за задължителния одит на дружества, които извършват дейности от обществен интерес. В съответствие с изискванията на Директива 2006/43/ЕО в законопроекта е посочена ясна дефиниция на понятието „предприятия, извършващи дейност от обществен интерес”. Предвижда се и създаването на одитни комитети в предприятията, извършващи такава дейност. Те ще наблюдават процеса на финансово отчитане, ефективността на вътрешния контрол, системите за вътрешен одит и за управление на риска, задължителния одит, както и независимостта на задължителния одитор или на одиторското дружество. Поради по-голямата обществена и икономическа значимост на дружествата от обществен интерес, директивата предвижда регистрираните одитори или одиторски дружества, които ги одитират, да подлежат на проверка за гарантиране на качеството на всеки 3 години, а не на 6, каквото е изискването за останалите одитори.

Законопроектът съдържа специална разпоредба, свързана с одобряването на одитори, регистрирани в други държава-членки или в трети страни. Лицата, придобили в страна-членка на Европейския съюз, в страна от Европейското икономическо пространство или други страни, правоспособност да подписват одиторски доклади с мнение върху финансови отчети също ще се вписват в регистъра на одиторите. Това ще става след успешно полагане на изпити по българско търговско, данъчно и осигурително право на български език пред Института на дипломираните експерт-счетоводители.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...