След прекъсване от шест месеца работата на Националния съвет за тристранно сътрудничество ще бъде възстановена. Той е свикан от вицепремиера и министър на труда и социалната политика Деяна Костадинова. На срещата ще присъства и служебният премиер Марин Райков.
На срещата ще бъдат обсъдени спешните социални мерки, които трябва да предприеме кабинетът. По време на заседанието ще се разгледат изменения и допълнения в наредби към Кодекса за социално
осигуряване (КСО), както и предложените от социалните партньори спешни мерки по доходите и заетостта, съобщават от правителствената пресслужба.
В сряда премиерът обяви, че държавата ще намери резерв в бюджета, за да осигури средства за подпомагане на най-уязвимите социални групи, пише БНТ.
Предвижда се за безработните да бъдат заделени 36 млн. лева по програми за заетост. Семействата с деца с увреждания ще получат еднократна помощ, като предвидените за това средства са 1 милион лева.
Ще бъдат компенсирани и хората, с доходи малко над определените параметри за отпускане на енергийни помощи.
Синдикатите настояват от 1 април минималната работна заплата да се вдигне от 310 на 340 лева. От КТ „Подкрепа” искат още до края на годината сумата за майчинство да се изравни с минималната заплата и да се
дефинира категорията Иенергийна бедност". От КНСБ предлагат еднократна енергийна помощ, добавка от 20 лева за хората с най-ниски пенсии и от 40 лева на месец за най-бедните, заети в бюджетната
сфера, както и спешно разкриване на 25 хиляди временни работни места.
Същевременно от Асоциация на индустриалния капитал (АИКБ) в България се обявиха твърдо против увеличаването на минималнара работна заплата.
Заседанието на Съвета за първи път ще се предава пряко на сайта на Министерски съвет.