В сила са нови нормативно признати разходи за сделки с акции и дялове

02.01.2024 | 11:20
по статията работи: econ.bg
Влязоха промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Те предвиждат облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове и др. да бъде намаляван с 10% нормативно признати разходи
В сила са нови нормативно признати разходи за сделки с акции и дялове
Снимка: под лиценза на creative commons

Хората, които продадат бизнеса си или част от притежаваните от тях акции или дялове от фирма, ще получат неочакван подарък от държавната хазна. Бонусът ще бъде в размер на 10% от дължимия данък върху доходите.

От 1 януари 2024 г. в сила влязоха промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Те предвиждат облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, включително и виртуални валути, както и от търговията с чуждестранна валута, да бъде намаляван с 10% нормативно признати разходи.

Текстът в закона така е написан, че с 10% нормативно признати разходи ще бъде намаляван доходът от търговия с акции и други финансови активи, включително и виртуални валути. Но облекчението може да бъде ползвано и, ако човек продаде собствената си фирма, която движи от години, или част от притежаваните от нея акции или дялове.

Облагаемият доход от продажба на акции или дялове, върху който се дължи данък, е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка, пише в закона.

Като това правило се прилага не само за търгуване на отделни акции от големи български или международни компании, а и ако човек продаде например 50% от бизнеса си. Реализираната печалба от продажбата на акции и дялове се получава като продажната цена се намалява с цената на придобиване. В законът специално е уреден дори случаят, ако акциите или дяловете в търговско дружество са придобити чрез вноска на някакво имущество в капитала на търговско дружество. В тези случаи за цена на придобиване на акциите или дялвете се счита документално доказаната цена на придобиване на имуществото - предмет на непарична вноска в търговско дружество - в случаите на продажба на акции и дялове, получени за направени непарични вноски в дружеството.

Промяната в режима на облагане при продажба на дялове от фирми влезе в сила от началото на 2024 г. Тоест, ако човек сега продаде бизнеса си, например срещу 1 млн. лв., ще ползва облекчението след година като подава годишната си данъчна декларация за реализираните доходи през 2024 г. Получените от продажбата 1 млн. лв. ще бъдат намалени с разходите за придобиване на акциите или дяловете от фирмата, сред това полученият доход ще бъде намален с още 10% нормативно признати разходи и върху останалата сума ще трябва да плати данък от 10%. Но ако човек е продал бизнеса си през миналата година, при подаване на годишната данъчна декларация за доходите от 2023 г. няма да може да ползва облекчението.

Друга промяна, която влезе в сила от началото на 2024 г. е, че вече не се дължи данък при предаване на отпадъци за скрап. До края на миналата година, ако човек предадеше метал за 100 лв. на фирма за рециклиране, тя му удържаше 10% данък и му даваше само 90 лв. Доходите от събиране на отпадъци вече са освободени от облагане. Освен това на хората, които предават вещи за скрап, вече може да бъдат изплащани в брой до 1200 лв. на година, при само 100 лв. през миналата година.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...