Близо 27 хиляди ще достигнат незаетите работни места в IT-сферата у в България до една година. Това показват данни на Българската асоциация на софтуерните компании, цитирани от БНТ.
Въпреки че бранша на информационните технологии е сред малкото, успели да останат незасегнати от кризата, компаниите все по-трудно намират необходимите специалисти. Основната причина за това голямата разлика между образованието и нуждите на пазара на труда.
„От университетите излизат хора, които успяват въпреки образованието си там, и съответно ние трябва да ги доизграждаме“, твърди Росен Живков, управител на българска софтуерна компания. По негови наблюдения секторът се развива бурно и непрекъснато се появяват нови възможности за бизнес с големи европейски страни, но кадри липсват.
Едно от решенията на проблема е даването на практическо образование извън университета. Пример за такова е т.нар. „Софтуерен университет“ – частна академия по програмиране, създадена от софтуерния специалист Светлин Наков.
Обучението в академията залага на практическите познания, като курсистите прекарват между една и три години в зависимост от нивото на квалифициране. Приемът е на всеки четири месеца в зависимост от търсенето на пазара.
Пред БНТ Наков сподели още че проекти като този срещат на едно място пазара на труда, индустрията и образованието, но все още са рядко явление у нас.
По данни на асоциацията на софтуерните компании до 2015 г. страната ни ще се нуждае от три пъти повече специалисти и два пъти повече управленски кадри в сектора на информационните технологии.