Заради липса на кадри в ИТ сектора България губи 2 млрд. лв. годишно от поръчки. Това показват данните от анализи на Българската стопанска камара (БСК). Поръчките са на стойност около 4 млрд. лв. Заради дефицита на ИТ спецове у нас обаче браншът може да реализира само половината от сумата, пише в. "Монитор".
Около 80 на сто от студентите в България учат икономика и бизнес администрация. Въпреки високите заплати и добрите условия за работа сериозен глад за кадри има в ИТ индустрията. Същевременно средната заплата в бранша е една от най-високите в страната - 2500 лв.
30% от младежите у нас пък не работят по специалността, която са завършили. Според експертите от Камарата образователната ни система има нужда от спешни реформи, свързани с финансирането на специалностите. Те предлагат различните дисциплини, които се изучават в университетите, да се финансират по квоти, като държавата да определя броя специалисти, от които всеки бранш има нужда. Предложението съвпада и с това на Института за икономическа политика.
Идеята е така да се избегне пренасищането на кадри в някои области и сериозният им дефицит в други. Браншовите организации в сферата на ИТ технологиите неколкократно заявиха, че искат тройно увеличение на завършващите софтуерни специалности - от 2000 на 6000 души на година.
Същевременно БСК пуска нова онлайн система за оценка на компетенциите. Там студенти, ученици и безработни могат да тестват доколко са подходящи за заемането на определена длъжност.
Econ.bg писа по-рано, че по данни на НСИ за 2012 г. има свръхпредлагане на бакалаври и магистри по икономически специалности и администрация - 32%, завършилите специалности по обществени науки и човешко поведение са 15%, при едва 12% инженери и под 6% - за учители и лекари. България вече изпитва сериозен дефицит на инженери, математици, лекари и учители.
От Българската асоциация на софтуерната индустрия (БАСКОМ) прогнозират, че само след две години техните членове ще имат нужда от над 36 800 разработчици на софтуер и инженери по осигуряване на качеството на софтуера.