2 млрд. лв. са загубите заради липса на кадри в ИТ бранша

30.09.2013 | 08:43
по статията работи: Петя Бързилска
Средната заплата в сектора е една от най-високите в страната - 2500 лв.
2 млрд. лв. са загубите заради липса на кадри в ИТ бранша

Заради липса на кадри в ИТ сектора България губи 2 млрд. лв. годишно от поръчки. Това показват данните от анализи на Българската стопанска камара (БСК). Поръчките са на стойност около 4 млрд. лв. Заради дефицита на ИТ спецове у нас обаче браншът може да реализира само половината от сумата, пише в. "Монитор".

Около 80 на сто от студентите в България учат икономика и бизнес администрация. Въпреки високите заплати и добрите условия за работа сериозен глад за кадри има в ИТ индустрията. Същевременно средната заплата в бранша е една от най-високите в страната - 2500 лв.

30% от младежите у нас пък не работят по специалността, която са завършили. Според експертите от Камарата образователната ни система има нужда от спешни реформи, свързани с финансирането на специалностите. Те предлагат различните дисциплини, които се изучават в университетите, да се финансират по квоти, като държавата да определя броя специалисти, от които всеки бранш има нужда. Предложението съвпада и с това на Института за икономическа политика.

Идеята е така да се избегне пренасищането на кадри в някои области и сериозният им дефицит в други. Браншовите организации в сферата на ИТ технологиите неколкократно заявиха, че искат тройно увеличение на завършващите софтуерни специалности -  от 2000 на 6000 души на година.

Същевременно БСК пуска нова онлайн система за оценка на компетенциите. Там студенти, ученици и безработни могат да тестват доколко са подходящи за заемането на определена длъжност.

Econ.bg писа по-рано, че по данни на НСИ за 2012 г. има свръхпредлагане на бакалаври и магистри по икономически специалности и администрация - 32%, завършилите специалности по обществени науки и човешко поведение са 15%, при едва 12% инженери и под 6% - за учители и лекари. България вече изпитва сериозен дефицит на инженери, математици, лекари и учители.

От Българската асоциация на софтуерната индустрия (БАСКОМ) прогнозират, че само след две години техните членове ще имат нужда от над 36 800 разработчици на софтуер и инженери по осигуряване на качеството на софтуера.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...