Информационните технологии (ИТ) са бранш, който въпреки кризата продължава да се развива добре както по света, така и у нас. Средната работна заплата в ИТ сектора е значително над средната за страната, а редица млади хора се ориентират към професионално развитие в тази сфера.
Въпреки това според анализ на Българската стопанска камара (БСК) съществува недостиг на ИТ специалисти, а голяма част от студентите в България учат не софтуерни специалности, а икономика и бизнес, където се получава свръхпредлагане. Освен това по данни от Digital Agenda Scoreboard през 2011 г. хората с високи компютърни умения у нас са 11% при 27% за ЕС.
Според проучванията също така намалява делът на младите, които навлизат в ИТ сектора. Същевременно по данни на НОИ около 40 000 души работят в IT сферата у нас. Това са основно хората между 25 и 35 години, като делът на заетите под 34 години за изминалата година е близо 65%.
В тази връзка според анализ на Българската асоциация на софтуерната индустрия БАСКОМ в средносрочен и дългосрочен план се очакват следните професии в областта на ИТ да предизвикват все по-голям интерес на пазара на труда:
- Android Developer;
- iOS Developer;
- Mobile Developer;
- Cloud Developer;
- Cloud System Engineerr;
- Platform Engineer;
- Applications System Engineer;
- BI Data Architect,
- SaaS Administrator;
- BI Operations Administrator;
- Cloud Security Architect
- Cloud Security Administrator.
Поради бързото разпространение на мобилните устройства огромното търсене на нови и иновативни приложения, се увеличава и нуждата от разработчици на мобилни приложения, като дефицитни са специалностите iOS и Android.
Трудно се намират и професионалисти, свързани с дигиталните разновидности на традиционния маркетинг - Google Ads specialist, SEO, SEM, Community manager, специалист социални медии, дигитален продуцент.
Търсят се и професии като специалист по ползваемост и дизайнер на игри, пише iNews.bg.