Гръцките фирми търсят спасение от кризата у нас

02.06.2012 | 12:15
по статията работи: Ралица Стоянова
Гръцките предприемачи обръщат гръб на свиващия се роден пазар, който е несигурен и скъп, и търсят по-ниски данъци и по-евтин труд в България, Румъния и Албания
Гръцките фирми търсят спасение от кризата у нас

Йосиф Комнинакидис пуши нервно зад бюрото си в българския град Раковски, докато размишлява върху спадащите продажби на своята компания. Бизнесът на Комнинакидис на основния му пазар е в упадък, след като изборите в Гърция оставиха страната без управление и поставиха под въпрос нейните платежоспособност и членство в еврозоната.

"Продажбите в Гърция спаднаха с 30-35%. След вота те спряха напълно. Хората просто стоят и чакат", споделя 57-годишният мениджър на фабриката на Staff Jeans & Co's, цитиран от "Ройтерс".

Но бизнесът му не може да си позволи да чака. Компанията вече е работодател на 800 души в Раковски и вече планира да премести дейността си в България, за да намали разходите и облекчи доставките към Германия и Италия.

Няколко водещи гръцки фирми забелязаха потенциала за растеж на Балканите още през 90-те години, когато гигантите като Coca Cola Helenik и Chipita решиха започнаха да развиват в посткомунистическите икономики.

Днес стотици малки фирми правят същото. Гръцките предприемачи обръщат гръб на свиващия се роден пазар, който е несигурен и скъп, и търсят по-ниски данъци и по-евтин труд в България, Румъния и Албания.

"Тук имаш сигурност. Имаш фиксиран плосък данък от 10%. Така знаеш колко печелиш и колко ще трябва да платиш – нещо, което в Гърция не съществува", обясни Комнинакидис, който се преместил в Раковски още през 1999 г.

Над четвърт от 2800-те гръцки компании на българска земя са били регистрирани през миналата година, сочат данните от националната агенция по приходите (НАП) в София.

Междувременно броят на гръцките компании в Румъния е нараснал с 12% от 2009 насам на повече от 5200. Гръцките фирми в Албания също са се увеличили през периода от 2010 до 2011 г. с почти 200.

Големите тревоги идват от това, че гръцките инвестиции, които доскоро стимулираха икономическия напредък, днес правят Балканите силно уязвими от възможните гръцки фалит и изход от еврозоната. Въпреки това част от наблюдателите виждат потенциал и в този сценарий. При подобно развитие на нещата, според тях, гръцките компании ще обърнат поглед към страните като България.

Има няколко положителни страни от възможния гръцки изход от еврозоната, смята Ясен Иванов – фондов мениджър в ДСК. "Гръцките предприемачи ще се преместят в България. По този начин ще донесат повече работни места и повече приходи от данъци за държавата".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...