Гърция покани кредиторите да участват в размяната на облигации*

25.02.2012 | 11:30
по статията работи: Ралица Стоянова
Чрез процедурата ще бъдат отписани 107 млрд. евро от дълга на страната
Гърция покани кредиторите да участват в размяната на облигации*
Снимка: Sxc.hu

Гърция отправи днес официална покана към частните инвеститори за участие в процедурата за размяна на облигации, с която ще бъдат отписани 107 милиарда евро от дълга на страната, предадоха Ройтерс и АП.

Сделката е основна част от спасителния план на Европейския съюз и Международния валутен фонд на стойност 130 млрд. евро, целта на който е Гърция да избегне фалит.

Министерството на финансите на страната отправи официално предложение към банките и другите инвестиционни фондове, съгласно което кредиторите са призовани да приемат загуби от 53,5% от номиналната стойност на притежаваните от тях облигации в замяна на нови с по-дълъг падеж. Успехът на сделката зависи от високото ниво на участие, посочва АП.

Условият на официалното предложение на Атина предвиждат среден лихвен процент от 3,68 по новите облигации с погасяване до 2021 г. и 4,3% за тези до 2042 г. В хода на тази операция се предполага, че инвеститорите ще загубят до 75% от активите си, вложени в старите гръцки облигации, но в случай на неконтролируем банкрут на Гърция те биха загубили всичко.

Според условията на сделката, която е безпрецедентна по своя мащаб в световната историята, на размяна подлежат облигации на стойност около 206 млрд. евро. На частните инвеститори е предложено да обменят старите облигации срещу пакет ценни книжа, включващ нови гръцки облигации на номинална стойност 31% от старите облигации, облигации на Европейския фонд за финансова стабилност със срок на погасяване до 2 години на стойност 15% от  старите облигации, а също отделни ценни книжа с доходност, която е вързана за темповете на растеж в Гърция.

До 10 дни притежателите на облигации ще трябва да заявят участието си. Очаква се на 9 март да приключи заявяването на доброволно участие в сделката, пише БТА.

Не е ясно все още, дали, ако в размяната не се включат 66,6% от всички кредитори на Гърция, в нея ще участва Европейската централна банка, която притежава облигации на стойност 50 млрд. евро.

С предложението за замяна на облигации, което направи правителството в Атина, практически беше задействан вторият спасителен план за Гърция. Главният икономист на "Юробанк" Платонас Монокрусос твърди, че е един от първите, които са анализирали подробно мерките в споразумението и оптимистично вярва, че то ще донесе значително подобрение платежоспособността на Гърция, намаляване на дълговете ѝ и спестяване на пари от по-ниските лихви. Предстоящите предсрочни избори ще са първият тест за издръжливостта на плана за спасение, смята той.

"Нуждите от вземане на кредити ще бъдат покрити напълно до края на 2014 г., а тези за периода 2015-2020 г. ще спаднат драматично – под 50 млрд. евро. След този период вероятно ще се набави ново външно финансиране чрез повече усвояване на еврофондове или с приходи от приватизация. Изобщо не съм съгласен с някои чужди икономисти и институти, които твърдят, че Гърция трябвало да излезе от еврозоната. Това е глупаво и опростенческо мислене", заяви Монокрусос.

Досегашните мерки за строги икономии обаче доведоха до пълна рецесия и безработица, а социалните лидери в страната не са готови да приемат още. Мнозинството синдикалисти, предприемачи и работодатели не вярват, че рецептата на ЕС и МВФ е правилна за Гърция, информира БНР.

Председателят на градския комитет в Атина на Обединените гръцки синдикати смята: Вторият меморандум просто забавя нещата и фактически ще завършат с катастрофа, която очевидно не е в полза на Гърция. Резултатът през следващите 2 години ще бъдат нови 280 хил. безработни. Според синдикатите дупките в бюджета не могат да се запълнят заради корумпираният елит и богатите частници, които не си плащат данъците.

Това е лоша сделка, каквато беше и първата през 2010 г., смята и председателят на Атинската търговско-индустриална камара.

Все пак гръцкият бизнес се надява на диалог с политиците, за да прокара заедно с пакета и други адекватни, според тях, реформи за стимулиране на частния сектор.  Зам.-кметът на Атина Калиопи Янопуло признава, че нейната партия ПАСОК е пропуснала шанса да наложи прозрачност на финансите и данъците и да притисне олигархията.

* Информацията е допълнена в 12.30 часа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...