Доларът поскъпна спрямо йената в понеделник, след като министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви, че търговската война между САЩ и Китай е на изчакване, засилвайки апетитите за риск сред инвеститорите на фона на надеждите за намаляване на търговското напрежение между двете най-големи световни икономики.
Доларът поскъпна с 0,5 процента, до 111 245 йени, достигайки нов 4-месечен връх в сутрешната азиатска търговия. В същото време индексът на американския долар спрямо кошница от шест основни валути достигна нов 5-месечен пик от 93,860 пункта.
Към края на днешната борсова сесия основният индекс на Японската фондова борса Nikkei се повиши до три и половина месечен връх, като най-голям принос за това има слабата йена, която помага да японските износители.
Япония е най-голямата държава-кредитор в света и търговците са склонни да приемат, че японските инвеститори ще прехвърлят средства от чужбина към страната си в критична ситуация за японската йена, като по този начин ще й помогнат да се възстанови спрямо долара. Японската валута често отслабва, когато апетитът на инвеститорите към по-рискови активи се увеличи.
Еврото се понижи до 1.1744 долара в един момент през нощта, достигайки най-ниското си ниво за последните пет месеца, и в сутрешната търговия в Азия спадна с 0.2 процента, до 1.1746 долара, спрямо нивата при затваряне на търговията миналия петък. Единната европейска валута загуби близо 7 цента за около месец, в резултат на рязкото поскъпване на долара.
Другата причина за обезценяването на еврото са притесненията около политическата ситуация в Италия, където крайнодесните партии Движние „Пет звезди" и „Лига" постигнаха споразумение за съставяне на правителство, което ще намали данъците и ще увеличи размера на социалните разходи.
Британският паунд се понижи с 0.35 процента, до 1.3857 долара, достигайки най-ниското си ниво от края на декември.
Вниманието на инвеститорите тази седмица е към публикуването на протокола от последното заседание на Федералния резерв (ФЕД) на САЩ, от който ще стане ясно каква парична политика ще води регулатора в близка перспектива и дали ще продължи да подпомага икономиката чрез изкупуване на облигации.