Данни от четвъртък показаха, че американската икономика напредва уверено през месец май. След два месеца на забавяне производственият сектор отчита ускоряване на активността, а данните от проучването на ISM показаха стойност от 54.9 пункта за последния месец, при 54.8 за април. Стойности над 50 показват подобрение в развитието на сектора, който отговаря за около 12% от БВП на страната.
Предварителният доклад на ADP за заетостта в частния сектор изненада приятно инвеститорите. Според проучването са добавени 253 000 нови работни места през изминалия месец, което уверено надхвърля прогнозите за около 185 000. Това е 117-а поредна седмица, в която молбите за помощи за безработица са под нивото от 300 000, възприемано като граница, показваща устойчивост на пазара на труда, а подобна дълга серия не е виждана от 70-те, когато пазарът на труда е бил много по-малък. В случай, че днешните данни за промяната в неселскостопанската заетост в САЩ, които ще бъдат публикувани в 15:30 българско време, се окажат по-добри или равни на прогнозираните, това почти със сигурност ще означава, че ще видим ново лихвено повишение през юни.
Протоколът от последната среща на Фед показа, че повечето участници са на мнение, че лихвеното увеличение идва "сравнително скоро", но имаше съгласие, че то трябва да дойде след ясни знаци, че забавянето на икономиката през първото тримесечие е само временно. Според изчисления на Фед в Атланта БВП ще нарасне с 4% на годишна база през второто тримесечие, спрямо 1.2% през първото.
Доларът поевтиня спрямо кошницата от валути в четвъртък и достигна двуседмично дъно срещу йената, както и седмично дъно срещу еврото. Това е най-лошото представяне на зелените пари срещу еврото за повече от година.
Данните за пазара на труда обърнаха представянето на долара късно в четвъртък и през азиатската търговия в петък. бяха отчетени върхове срещу йената, еврото и швейцарския франк след излизането на данните. Рано в петък беше отчетен 1-седмичен връх срещу йената на 111.56 йени за долар, или поскъпване от 0.2%, а двойката се насочва към поскъпване от 0.25% за седмицата. Еврото загуби около 0.3% до около 1.1216 долара за евро. Въпреки последното движение, единната валута засега е нагоре с 0.4% за седмицата. Фючърсната търговия показа шанс за лихвено увеличение през месец юни от около 96% малко след излизането на данните.
Паундът поскъпна в четвъртък, след като ново изследване показа, че Консерваторите все още водят уверено. В края на търговията в четвъртък двойката GBP/USD се търгуваше на 1.2889 долара за паунд, или 0.25% повишение.
Австралийският долар започна да поскъпва по време на азиатската търговия и добави около 0.1% до 0.7381 долара, възвръщайки частично масивната загуба, отчетена в четвъртък. В предпоследния ден от седмицата Озито удари 4-седмично дъно срещу долара, след като излязоха новини за неочаквано забавяне във фабричното производство на Китай.