Еврото е стабилно около тригодишния пик, макар че леко отстъпи след като спечели от оптимизма за икономическата перспектива на еврозоната и очакванията на Европейската централна банка (ЕЦБ) да прекрати програмата си за огромния паричен стимул.
Коментарите на главния секретар на Естонската централна банка и на регулатора на ЕЦБ Ардо Хансон засилиха тези очаквания сред инвеститорите. Пред германски вестник Хансон съобщи, че ЕЦБ може да сложи край на схемата си за изкупуване на облигации в размер на 2,55 трлн. евро след септември, ако икономиката и инфлацията както се очаква продължат да нарастват.
Към 8,30 часа българско време еврото отчете лек спад до 1.2263 долара, но все още е близко до тригодишния пик, достигнат в края на вчерашната търговия от 1.2296 долара за едно евро, ниво отчетено през декември 2014 г.
Пазарните участници очакват еврото да остане стабилно в близко бъдеще.
"Тази тенденция ще се задържи на пазарите", каза Стивън Иннес, ръководител на търговията в Азиатско-Тихоокеанския регион за Oanda в Сингапур, който се позовава на последните печалби на еврото. „Въпреки че има съмнения дали силата на еврото ще се запази, защото ЕЦБ може и да не се откаже от програмата си за фискални стимули на икономиката на еврозоната, макар че засега няма подобни сигнали от ЕЦБ", уточни Инс.
Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни валути нарасна слабо до 90.509 пункта, след като в понеделник се понижи до тридневно най-ниско ниво от 90.279 пункта.
"Ние сме на мнение, че рискът за двойката евро/долар все още е в посока нагоре", коментира Тан Тек Ленг, анализатор на валутните пазари за UBS Wealth Management в Сингапур. Според него, еврото все още не е на ниво, което би трябвало да се влияе пряко от ЕЦБ. „Неотдавнашната сила на еврото изглежда има слабо отрицателно въздействие върху бизнес настроенията и износа в еврозоната", допълни Ленг.
Доларът отслабна напоследък, тъй като пазарите растат все по-уверени, че глобалното възстановяване ще изпревари растежа на икономиката в САЩ и ще принуди други големи централни банки, ръководени от ЕЦБ, да се откажат от паричните си стимули с т. нар. лесни пари по-бързо, отколкото се очакваше.
Спрямо йената доларът се повиши с 0,4 процента, до 110,93 йени, като се отдалечи от четиримесечното дъно от 110,32 йени, достигнато в понеделник.
Намаляването на сумата за купуването на дългосрочни японски държавни облигации от Японската централна банка (ЯЦБ) от миналия вторник стимулира спекулациите, че ЯЦБ може да се откаже от мащабната си програма за стимулиране, след като доходността на йената и глобалните облигации се повишава.