До юни внасяме в ЕК Програма за подпомагане на лозарството и винопроизводството

26.03.2008 | 15:26
по статията работи: Апостол Апостолов
Откриха "Винария 2008". Пейчев: Българският лозаро-винарски сектор се присъедини към общия европейски пазар с площ от 135 760 ха винени лозя. През първите девет месеца на 2007 г. са изнесени общо 857 хил. хектолитра вина
До юни внасяме в ЕК Програма за подпомагане на лозарството и винопроизводството

До юни 2008 година ще бъде изготвена, публично представена и внесена в Европейската комисия Национална програма за подпомагане на лозарството и винопроизводството в България в периода 2009 – 2013г. Това каза зам.-министърът на земеделието и продоволствието Димитър Пейчев на пресконференцията по повод откриването на 16-ото издание на "Винария 2008" в Международния панаир - Пловдив, съобщиха от Министерството на земеделието и продоволствието. На изложението се представят 556 фирми, от които 191 са български, а 365 чуждестранни. Най-много фирми изложителки има от Италия – 155, Франция – 72 и Германия – 44.

Експозициите са разположени в палати 10, 11 и 13 на панаирния комплекс в Пловдив, а търговските щандове – в палата 7. Те ще бъдат отворени за посещение от 9 до 18 ч, а в последния ден – до 16 ч.

Входът е 3 лева, а за групови посещения на ученици от професионални училища по хранително-вкусова промишленост, обществено хранене, селско стопанство с предварителна заявка – 2 лева. Специалисти, работещи в браншовете на изложбата, имат право на безплатен достъп след регистрация.

Досега проявата акцентираше предимно върху вината и спиртните напитки, но вече се утвърждава като представително изложение на лозаро-винарската индустрия, представящо всички нейни сегменти.   Най-мащабната изложба за лозарство и винарство в Централна и Югоизточна Европа се организира от Международен панаир Пловдив в партньорство с Националната лозаро-винарска камара, допълват от пресцентъра на Пловдивския панаир.

На срещата присъства
министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който сподели, че ако се съди по това, което се вижда на изложението, лозарството и винарството ще се превърнат в част от националната визитка на страната.

"В световен мащаб конкуренцията в този бранш е силна. Мнозина мислеха, че България може да бъде пазар, но се оказа, че ние търсим пазари и то със сериозни заявки, които притесняват конкурентите", коментира изпълнителният директор на Международния панаир Георги Гергов.



На снимката: Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров открива изложението


На 30 март у нас пристига делегация на руското икономическо министерство и ще се обсъждат начините за транспортиране на български вина до Русия, съобщи Георги Гергов. В момента България е най-големият вносител на вина в Руската федерация и държи над 30% от пазара там.

"Тази година присъждаме 4 златни ритона и 1 голям златен медал", съобщи доц. Пламен Моллов, председател на УС на Националната лозаро-винарска камара. Тя организира Националните дегустации на вина и спиртни напитки – конкурсът за българските винени "Оскар"-и, в който тази година бяха представени 747 проби на вина и 91 мостри от ракии и винено бренди.

Престижната награда "Златен ритон" е учредена от Международен панаир Пловдив и се дава на вина, получили над 85 точки по 100-бална система за оценяване по множество критерии.

От 15 април 2008 г. ще стартира Програмата за развитие на селските райони. Именно заради предстоящото стартиране на Програмата, по която ще може да се закупуват и машини за лозарството със субсидии в размер от 50 до 65 % от разходите. Тази година на изложението има силно представяне на мишини и съоръжения за лозарство и винарство, подчерта Пейчев.

Българският лозаро-винарски сектор се присъедини към общия европейски пазар с площ от 135 760 ха винени лозя, от които 111 323 ха предназначени за производството на трапезни вина и 24 437 ха за производство на качествени вина. Страната ни влезе в ЕС с утвърдени два района за производство на регионални вина - Тракийска низина и Дунавска равнина, и с 51 района за производство на качествени вина, изтъкна заместник-министърът.

Регистрираните към момента в Националната лозаро-винарска камара производители на вино са 274. През първите девет месеца на 2007 г. са изнесени общо 857 хил. хектолитра вина, което е с около 21% повече в сравнение с достигнатите 711 хил. хектолитра за същия период на 2006 г.

Бутилираните вина заемат най-голям дял в износа на вина през първото деветмесечие на 2007 г. с дял от близо 80%, посочи още зам.-министър Пейчев. Над70 % от произведеното у нас вино се реализира на външния пазар, а основни пазари за вината ни са Русия, Полша, Великобритания, Чешка република, Литва, Германия, Швеция, Латвия, Естония, Белгия, Словашка република, Канада, Беларус, Нидерландия, Норвегия, Финландия. Русия заема първо място сред експортните пазари за бутилирани вина през деветмесечието на 2007 г. с дял от 68%.

Зам.-министър Пейчев припомни, че от 7 февруари 2008 г. стартира прием на документи по мярката "Преструктуриране и конверсия на винени лозя", една от основните програми за Сектор "Вино" на ЕС. Бюджетът за тази година е 18 044 087 евро, а допустимите площи за подпомагане са 2 403 хектара.

Приемът на документи по мярката ще приключи до изчерпване на бюджета или до достигане на максимално допустимите площи. Към момента по мярката за 2007 - 2008 г. са приети 80 проекта, от които 49 са за подпомагане на едногодишни и 31 за многогодишни инвестиции. От бюджета до момента са заявени над 48%, или 8 738 115 евро, а площите, подлежащи на подпомагане са 1 593 ха или 66 %.

През април ще бъдат изплатени договорените за авансово изплащане суми на обща стойност 5 941 901 евро. Заявените инвестиции за периода 2007 г. - 2010 г. по тази мярка са за над 37 млн. лв., а финансовата помощ възлиза на 27,934 млн. лв. или 14,283 млн. евро.

За текущата кампания отпуснатият бюджет за страната е в размер на 18 милиона евро за преструктуриране на 2 400 ха с винени сортове лозя, като тези пари трябва да бъдат усвоени до 15 октомври 2008 г.

По отношение на финансовия пакет за България в рамките на Съвета по земеделие, за нашата страна беше договорено увеличение от 8,5 милиона евро. Съгласно постигнатото споразумение, общият финансов пакет за България за периода от 7 години е в размер на 166 милиона евро, които ще могат да се усвояват за инвестиции в лозарството, винопроизводството и промоция на вина.

Снимка: Международен панаир - Пловдив
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...