Съветът на министрите на финансите на Европейския съюз (ЕС) одобри нови правила за търговията на къси позиции и някои аспекти на суаповете за кредитно неизпълнение (CDS), става ясно от съобщение от Брюксел.
Европейският парламент одобри регламента през ноември миналата година.
Търговията на къси позиции представлява практика на продажба на активи от една страна на друга, които продавачът заема от трета страна (обикновено брокер), като намерението на продаващата страна е в бъдещо време да купи идентични с продадените активи и да върне "заема" си на заемодателя. Целта е да се продаде на висока цена и след това да се върне заемът на по-ниска цена. Продажбата на къси позиции може да се прави, само ако има възходящ тренд в стойността на активите, които са обект на транзакцията.
Суаповете за кредитно неизпълнение от своя страна са финансов инструмент за застраховане срещу неизплащане на задължения.
Съгласно новите правила, приети от Брюксел, играчите на финансовите пазари ще трябва да дават информация на съответния регулаторен орган, когато имат нетни къси позиции, надвишаващи 0,2% от емитирания акционерен капитал. Ако позициите са над 0,5% от капитала, информацията трябва да се съобщи и на останалите субекти на пазара.
По правило нетната къса позиция се изчислява към полунощ в деня на търговията, в който съответният инвеститор я държи. Информацията се оповестява най-късно до 15:30 часа на следващия ден.
По отношение на непокритите къси позиции отдаването им трябва да е гарантирано, като задача на инвеститорите е да се погрижат това да е факт – чрез договор или съответен финансов инструмент. Това важи и когато се търгува държавен дълг, като там сделки със суапове могат да се правят единствено ако резултатът от сделката не е непокрита къса позиция.
Ограниченията в търговията с къси позиции или кредитни суапове могат да бъдат отменяни от националния регулаторен орган. В рамките на едно денонощие Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) ще публикува становище относно необходимостта да се преустанови или не забраната.