София увеличава парите за чистота, но без да вдига таксата за битови отпадъци

08.11.2024 | 15:55
по статията работи: econ.bg
302 млн. лв. ще струват дейностите по чистотата и поддръжката на обществените територии в София през 2025 г. Средствата са с 6% повече от бюджета, с който общината разполагаше през тази година
София увеличава парите за чистота, но без да вдига таксата за битови отпадъци
Снимка: под лиценза на creative commons

302 млн. лв. ще струват дейностите по чистотата и поддръжката на обществените територии в София през 2025 г. Средствата са с 6% повече от бюджета, с който общината разполагаше през тази година, става ясно от план-сметката за почистването на столицата, публикувана за обществено обсъждане от Столична община.

„В плановете си за 2025 г. поставяме акцент върху подобряването на средата - озеленяване, поддръжка и почистване на училищни дворове, детски, здравни и социални заведения и гробищните паркове. Повишаваме изискванията за чистота и контрол“, коментира кметът на София Васил Терзиев. Целта е да се създадат условия за намаляване на количеството генерирани отпадъци, най-вече на смесения битов отпадък, и да се повиши делът на повторната употреба и разделното събиране на отпадъците.

Въпреки повишените разходи размерът на таксата за битови отпадъци за гражданите ще остане непроменена, уточни Терзиев.

Средствата за поддръжката и озеленяването са в размер на 24 млн. лв. и са с 8 млн. лв. повече спрямо настоящата година. В оперативен план се увеличават с 3000 дка. площите, които ще бъдат поддържани. Столичната община поема озеленяването и неговата поддръжка на 459 общински училищни дворове, детски градини и ясли, здравни и социални заведения и гробищните паркове.

План-сметката за 2025 г. предвижда още осем пъти годишно миене на улиците с автоцистерна с маркуч. С еднаква кратност от 8 пъти ще се мият както улиците, по които се движи градският транспорт, така и основните и вътрешнокварталните улици в районите. Продължава и механизираното метене на улици и площади, като средните кратности са 22 пъти месечно за периода от март-ноември. Предвижда се да бъдат изметени машинно 392 973 дка улични платна и площади.

Общината планира да повиши контрола на дейностите по чистотата на града, като внедри алгоритми и модели, които да сигнализират при неизпълнение по дейности от чистотата. Предвижда се да бъде въведена система за наблюдение и управление на стандартната сметосъбираща техника с цел спиране на  възможността за злоупотреби. Камионите, които извозват битовите отпадъци, ще бъдат оборудвани с независима система, която включва бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите. Системата ще предоставя данни за маршрута, времето на изпълнение на задачите, както и разпознаването при опит за вдигане на неиндентифициран контейнер. Предвидените средства са в размер на 1,5 млн. лв.

Други 3,5 млн. лв. са предвидени за изграждане на площадки за разделно събиране на отпадъци от домакинствата. Целта е да бъде намалено количеството на генерираните отпадъци чрез повишаване на дела на разделното събиране и повторна употреба на отпадъците.

В план-сметката са предвидени още 12,5 млн. лв. капиталови инвестиции за технологично обновяване и подобряване на дейността на Столичното предприятия за третиране на отпадъците. Предвиждат се инвестиции за техника, включващи челен товарач, ротиращ телехендер с вишка за трудно достъпни места, когенератор, оптимизация на пречиствателна станция за пречиствателни води, сепарираща инсталация за рециклируеми материали и балиращи машини.

През 2025 г. ще се запази размерът на таксата битови отпадъци за имотите на гражданите и за жилищни имоти на юридически лица на 1,6 промила. Няма изменение в приетите видове основи за определяне на таксата за битови отпадъци.

„Последната план-сметка на София е приета през 2021 г. Призовавам гражданите и всички заинтересовани страни да се запознаят с предложените от нас дейности, мерки и бюджет за тяхното изпълнение през 2025 г. и да се включат в общественото обсъждане с предложения и коментари за подобрения“, заяви Терзиев.

Той призова също всички общински съветници да участват в този процес и да подкрепят в залата на СОС план-сметката за чистотата и поддръжката на средата на града, така че след 3-годишна пауза София да има приета навреме план-сметка за 2025 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...