Европейската централна банка (ЕЦБ) взе решение да се инжектират нови 700 млн. евро в Програмата за спешна ликвидна помощ (ELA) за осигуряването на финансова подкрепа на гръцките банки, която се управлява от Централната банка на страната. Така средствата в нея вече достигат размер от 71,8 млрд. евро, пише „Ройтерс“.
В началото на февруари ЕЦБ обяви промените в политиката си спрямо Атина. Според тях гръцките банки не могат да вземат повече заеми от европейската финансова институция, като използват гръцки държавни облигации или такива, гарантирани от правителството. По този начин ЕЦБ ги лиши от този външен източник на финансиране и алтернативен такъв остана Програмата за спешна ликвидна помощ.
В средата на този месец от ЕЦБ одобриха увеличаване на средствата в ELA за гръцките кредитни институции с допълнително още 600 млн. евро за предоставяне на ликвидна подкрепа на финансовите институции.
През миналата седмица от европейската институция въведоха ново ограничение за гръцките банки. От ЕЦБ поискаха финансовите институции да не купуват гръцки държавни облигации. От структурата настояват кредиторите в южната ни съседка да се въздържат от увеличаване на техните експозиции в гръцки държавен дълг.
Междувременно в сряда (1 април) представители на финансовите министерства на страните от еврозоната проведоха телеконферентен разговор, в който обсъдиха казуса с Гърция. Те получиха от Атина по-подробен план за готвените от кабинета на Алексис Ципрас реформи. Тяхното въвеждане е необходимо, за да може парите по програмата за финансова помощ за страната да бъдат размразени.
Според държавите от зоната обаче в списъка на Гърция все още липсват „нови мерки“, а също така няма яснота дали ще бъде премахнат спорният данък върху недвижимите имоти, допълва БНР.
В предложенията на Атина е включен бюджетен излишък за 2015 г. в размер на 1,2% от брутния вътрешен продукт (БВП). Заедно с това от правителството на страната посочват, че разходите за настоящата година ще възлизат на 19 млрд. евро при приходи между 6,1 млрд. евро до 7,7 млрд. евро.