Европейският парламент отхвърли ACTA

04.07.2012 | 14:41
по статията работи: Елица Елефтерова
След отрицателния вот споразумението не може да се превърне в закон за ЕС
Европейският парламент отхвърли ACTA

Европейският парламент (ЕП) отхвърли убедително противоречивия световен пакт ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement или Търговско споразумение за борба с фалшифицирането) с 478 гласа "против", с което отхвърли всички шансове за евентуално ратифициране на договора.

39 души подкрепиха проекта, а 165 гласуваха с "въздържал се".

За пръв път ЕП упражнява правото си, заложено в Лисабонския договор, за отхвърляне на международно търговско споразумение. След отрицателния вот споразумението не може да се превърне в закон за Европейския съюз.

ЕП отхвърли АCТА, независимо че от ЕК призоваха депутатите да приемат договора. Снощи и по-рано през днешния ден ACTA предизвика разпалени дискусии в ЕП. Европейската народна партия поиска отлагане на гласуването, което обаче не беше прието от депутатите.

В навечерието на вота се проведоха масови протести. В демонстрациите против пакта се включиха хиляди европейци, а в петицията срещу приемането му се подписаха близо 2,8 млн. души.

„Удовлетворен съм, че ЕП последва препоръката ми за отхвърляне на ACTA", заяви докладчикът на ЕП Дейвид Мартин, повтаряйки мнението си, че споразумението е твърде неясно формулирано и създава възможности за неправилно тълкуване, което да застраши свободата на гражданите. От друга страна той обърна внимание и на нуждата от намиране на алтернативни начини за защита на интелектуалната собственост, като един от „градивните елементи на икономиката на ЕС".

"Отхвърлянето на ACTA е победа на хората, които излязоха на улиците и застанаха с лицата си в социалните мрежи. Те запазиха достъпността и свободата на интернет. Това е победа на гражданите", коментира евродепутатът от групата на европейските социалисти Ивайло Калфин. Според него отхвърлянето на споразумението от Европейския парламент слага точка на надеждите, че ACTA ще стане част от европейското законодателство и сега всяка страна трябва да реши сама, без да се крие зад европейските институции, да го прилага или не.

"Това е голяма победа за гражданското общество, свободата в интернет, достъпа до лекарства и знания, както и за иновативните компании", коментира блог, посветен на борбата със спорното споразумение.

ACTA беше подписано на 26 януари в Токио от 22 от 27-те страни на Европейския съюз (включително и от България), както и от САЩ, Япония, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея, Швейцария, Мексико и Мароко.

Впоследствие, поради надигналото се сериозно обществено недоволство и неколкократно организираните многохилядни протести, държавата замрази ратификацията на споразумението в Народното събрание в очакване на гласуването в ЕП.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...