Европейският съд ще разглежда ACTA поне година

28.02.2012 | 13:54
по статията работи: Лили Бончева
Днес докладчиците на Европарламента изказаха мнения по споразумението. "На този етап е трудно да се изготви конкретно становище", заяви единият от тях
Европейският съд ще разглежда ACTA поне година
Снимка: Sxc.hu

 

Днес (28 февруари) докладчикът по темата за одобрението от Европейския парламент (ЕП) на Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA) Дейвид Мартин и докладчикът „в сянка“ Кристофър Фюлнер дадоха пресконференция в Брюксел, на която представиха своите мнения относно спорния документ.

„На този етап е трудно да се изготви конкретно становище "за" или "против" ACTA“, коментира Мартин, цитиран от iNews.bg. Той обеща всички аргументи да бъдат внимателно разгледани преди да има решение от Европарламента.

"По моето лично мнение споразумението няма да бъде одобрено, но това е само моето мнение и нямам достатъчно данни да кажа дали това действително ще е така", коментира още Мартин на въпрос дали големите протести срещу ACTA не са основание ЕС да се откаже от ратификация на документа.

От своя страна Фюлнер заяви, че едва за половината въпроси, засягащи ACTA има ясни отговори. Той обясни, че е получил много мнения от гражданите, които е разгледал внимателно. „Юридическите текстове при преговорите за ACTA са структурирани така, че има цели изрази и дори изречения, сложени в скоби. Това означава, че ЕС не възприема твърда позиция по отношение на тази част от текстовете – така че е важно документите за ACTA да се четат правилно“, допълни още докладчикът "в сянка".

На въпрос дали ACTA може да бъде приета, без да отговаря на европейските закони, Мартин коментира, че отговорът на всички притеснения по отношение на юридическата съвместимост със законодателството на ЕС ще даде Европейският съд. Те са дали приоритет на това дело, но то ще отнеме поне една година, стана ясно от неговите думи. Той допълни с увереност: „Приветствам решението на ЕК да прати ACTA в Eвропейския съд. Именно там ще стане ясно дали документът е съвместим с европейското законодателство“.

Фюлнер припомни, че след няколко дни в Брюксел ще се проведе голям уъркшоп по темата, свързана с ACTA.

По-късно през деня в Европейския парламент беше връчена интернет петиция с над 2 милиона имена срещу ратифицирането на ACTA. Основният аргумент е, че споразумението ще унищожи интернет свободата. Петицията е представена от членове на организацията "Аваз", която използва интернет за мобилизиране на подкрепа по различни политически въпроси.

Италианската евродепутатка Ерминия Мацони, председател на комисията по петициите в ЕП, заяви, че получаване на петиция, подкрепена от над 2 милиона души, "ни възлага още по-голяма отговорност да се вслушваме в европейския народ".

Econ.bg припомня, че българският посланик в Япония подписа ACTA през януари. Това действие беше посрещнато с широка вълна на недоволство у нас. Голяма част от него беше насочена срещу министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който внесъл документа по време на едно от заседанията на правителството миналата година. От своя страна началникът на сектор "Компютърни престъпления" в ГДБОП Явор Колев обяви своята подкрепа за споразумението и обясни, че то няма да доведе до цензура в интернет.

Междувременно голяма част от лидерите на опозиционните партии се обявиха за това документът да не бъде ратифициран от Народното събрание (НС) и премиерът Бойко Борисов да оттегли подкрепата си за него. Повече за различните мнения по казуса може да прочетете тук. Докато течаха споровете в публичното пространство, в социалната мрежа Facebook се появиха няколко групи, насочени срещу споразумението. Проведе се и голям протест срещу него. Мнението на един от организаторите на събитието - Искрен Игнатов, може да прочетете тук.

 В крайна сметка позицията на управляващата партия се смекчи и Министерският съвет прие решение за спиране на процедурата по включването на България в ACTA. С това на практика страната ни преустанови всякакви действия по влизането в сила на споразумението, включително по ратифицирането му. В момента очакваме реакцията на Европейския съюз и решението за това дали той ще се присъедини към ACTA, от което биха произтекли ангажименти и за страната ни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...