Еколози: Има сеизмична опасност около АЕЦ "Белене"

10.06.2008 | 16:03
по статията работи: Апостол Апостолов
Днес се проведе се мирен протест срещу изграждането на атомната електроцентрала
Еколози: Има сеизмична опасност около АЕЦ "Белене"


Десетина младежи на видима възраст около 20 години се събраха днес на обяд пред сградата на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) на улица "Славянска" 8 в столицата в знак на протест срещу изграждането на АЕЦ "Белене".


Мирната демонстрация е организирана от националната коалиция "АЕЦ БелеНЕ!“. Според протестиращите изграждането на новата ядрена мощност е свързано с огромен риск, тъй като регионът около площадката на АЕЦ "Белене" е силно сеизмичен. Това е факт, на който държавата не обръща особено внимание, считат те. На въпрос на Econ.bg за това дали те са провели разговор с министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров по този въпрос, протестиращите заявиха: "С него е много трудно да се комуникира, той е недостъпен за срещи". По техни думи, министърът е определил протестиращите като "млади недоносчета, с които е безмислено да обсъжда този въпрос".

Протестиращите носеха  два транспаранта с надписи: "АЕЦ Белене - 9 млрд. евро по Рихтер" и "България - чиста природа или ядрено бунище". Позицията на протестиращите, изразена пред Econ.bg. може да чуете тук.

По-рано днес представители на коалицията АЕЦ "БелеНЕ" дадоха пресконференция, на която разясниха своята позиция за сеизмичните рискове в района на площадката на бъдещата атомна централа. Според тях тези опасности са известни още от 1983 година. Те представиха документи, съдържащи различни изследвания, които според тях доказват наличието на подобни рискове.
Документите бяха представени от Петко Ковачев (на снимката вляво), изпълнителен директор на Институт "Зелена политика" в присъствието на Георги Йорданов от свищовското сдружение "Земя завинаги".

Той разкри, че относно сеизмичността години наред между българската страна и специалистите в бившия СССР са се водели разговори и се е обменяла документация. 11 пъти са  проведени разговори и са направени 12 доклада, съдържащи над 3000 страници. От водената кореспонденция между българската и съветската страна става ясно, че още през юни 1983 година СССР е предложил да изостави площадката АЕЦ "Белене" заради високата сеизмичност. Съветските експерти са предложили вариант, при който да се търси нова площадка, независимо, че вече са били изразходвани 13 милиона лева за строителството на тази. Писмото, от което стават ясни тези данни, е изпратено от БАН до инж. Ал. Цветански, зам.-председател на корпорация „Енергетика”, и инж. Ст. Ножарова от тогавашното министерство на енергийно-суровинните ресурси. Писмото с изх номер 13-00-17 /27.10.1984 г., в което се споменават тези факти, може да прочетете тук.

Ковачев изтъкна, че до 1995 година са направени няколко проучвания от различни международни компании, които също показват наличие на сеизмичност в региона. След 1995 г. няма новопостъпила сеизмична информация, която да налага принципни изменения в оценките. В изложението си Ковачев цитира и изследване на Националната електрическа компания, която се позовава на Геофизичния институт на БАН. Изследването е направено на 23.11.2007 година. Заключението сочи, че АЕЦ „Белене” е разположена в една от най-спокойните от сеизмична гледна точка територии на България. Данните са за период от една година - от 1 ноември 2006 до 31 октомври 2007 г. Това е твърде кратък период за наблюдение на такива процеси, считат от АЕЦ "БелеНЕ". Според тях с подобни непълни изследвания НЕК манипулира общественото мнение.

Специално за Econ.bg Петко Ковачев представи някои констатирани от него факти, които може да чуете тук.

На срещата на Георги Йорданов отдели внимание на друг аспект, свързан с изграждането на новата АЕЦ. Според него управляващите продължават да манипулират хората от региона и да трупат политически дивиденти, като им обещават, че ще бъде осигурена работа за много хора по време на строителния процес. Той обаче се позова на заключение на строителната компания „Атомстройекспорт”, според което се казва, че у нас липсват квалифицирани кадри- например заварчици. Той заяви още, че компанията възнамерява да дойде у нас със свои кадри, работили по изграждането на китайската АЕЦ в Тянван.

Атомната централа ще се строи в зона с висок риск, която същевременно е район, в който живеят над 140 000 души. През 1977 г. в Свищов - град, намиращ се на 12 км от площадката, при земетресение с магнитут 7.2 по скалата на Рихтер загиват над 120 души. Може ли някой да гарантира, че при ново земетресение централата би издържала”, пита Йорданов.

АЕЦ „Белене” няма план за действие в случай на тежки аварии. Един сериозен проблем би унищожил района на Свищов, Белене, Велико Търново и Плевен, убедени са от сдружението.

В заключение те обобщават, че страната ни има алтернативи на ядрена енергетика – по-широкото използване на възобновяемите енергийни източници, например.

„Ще се обърнем ли към енергията на бъдещето или ще продължим да залагаме на остарели проекти?", питат от коалицията АЕЦ "БелеНЕ".
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...