Единственото решение е цената на тока плавно да се покачва, а от друга страна малко по-малко да се покриват разходите на Националната електрическа компания (НЕК). Това смята бившият председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
„За да се покрият пълните разходи в регулираната част, увеличението трябва да бъде прекалено драстично - някъде над 40%, за да се покрият всички разходи. Има практика никога да не се покриват всички разходи веднага, т.е. в никакъв случай не трябва да има такова увеличение. Практиката е да се прави това постепенно“, обяснява той пред БНР.
Експертът изразява надежда, че и новият състав на ДКЕВР ще застане зад тази идея така, както и предходният. „НЕК във вида, в който беше в минали години, винаги е поддържала чрез печалбите си в нерегулираната част, чрез много ниска норма на възвръщаемост и печалба в регулираната част все пак инвестиции в самата мрежа. За съжаление, сега не е такъв случаят“, допълни Семерджиев.
За постепенното поскъпване на електроенергията се обяви и експертът към КТ „Подкрепа“ Ангел Божилов. „За съжаление, ако трябва да компенсираме разходите на НЕК, увеличението е около 40%. Това увеличение ще бъде достатъчно, за да компенсираме текущите дефицити. Ако трябва да покрием старите дефицити, които вече надвишават 3 млрд. лв., увеличението ще бъде двойно. Това е социално непоносимо“, подчерта той.
Божилов обясни, че както плавно се увеличава стойността на тока, така плавно ще бъде намаляван и текущият дефицит в НЕК. Той обаче алармира, че по този начин старият дефицит малко по малко ще се увеличава и посочи, че това е „отлагане на проблема във времето, не е негово решаване“.
"Въпросът е събирането на тези хора дали ще доведе до позитивни резултати или ще бъде употребено за широка обществена легитимация на грешни и непопулярни решения. За мен към момента нещата клонят към втория сценарий“, каза по отношение на енергийния борд Ангел Божилов.