Експерт: Икономиката върви към рецесия

11.03.2013 | 15:32
по статията работи: Петя Бързилска
Във фискалния резерв има критично малко средства, заяви Димитър Чобанов
Експерт: Икономиката върви към рецесия

Икономиката ни върви към рецесия. Това заяви Димитър Чобанов, преподавател в УНСС по дисциплината "Пари и парична политика" пред БНР.

Според него икономиката в България не е в много добро състояние. По думите му рецесията ще влияе и върху приходите в бюджета, и върху цялостната обстановка. "Дефицитът в бюджета за първия месец на годината беше над половин милиард лева, което е доста притеснителна ситуация", смята той.

"Приходите не вървят по начина, по който са предвидени. Част от обяснението е, че се промени събирането на данъците, което отлага приходите малко по-нататък в годината", коментира още Чобанов.

Според него във фискалния резерв има критично малко средства. По данни Министерството на финансите той е в размер на 4,1 милиард лева. "Това е трагично малко", заяви Чобанов.

Според него служебният кабинет трябва да поддържа нивото на фискалния резерв - това е условие за стабилността на икономиката.

Вземане на кредит в момента трябва внимателно да се обмисли. Какво означава да се увеличават заплатите? Това не може с един еднократен кредит. Тези заплати са за всяка следваща година", смята икономистът.

По думите му по-важно е държавата да не фалира. "Да се ограничат раздутите разходи - текущите разходи. Държавните ведомства да харчат по-малко за издръжка. Да започне да се попълва фискалният резерв", коментира още Димитър Чобанов. "Трябва да се осигурят условия да има прозрачност как се харчат парите", каза още той.

Еврокомисарят по въпросите на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева заяви преди дни, че България е пренавила "пружината на финансовата дисциплина" в последните години. Според нея държавата може да се възползва от външен заем, за да увеличи доходите на най-бедните.

Днес министърът на финансите в оставка Симеон Дянков коментира, че взимането на заем за увеличаване на най-ниските пенсии и доходите на най-бедните хора у нас ще разклати валутния борд."Ще се плащат огромни лихви по 30 млн. лв. годишно и страната ще влезе в спирала на растящи дългове", заяви финансовия министър.

Същевременно председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев каза, че ако тази обстановка продължи, ще се влоши икономическата среда, включително и на износа.

"Служебният кабинет има шанс, че няма да се кандидатира на предстоящите избори и е предпазен от популизъм. Има възможност да прави това, което трябва да се направи като спазва Закона за държавния бюджет. Да не се подвежда на натиска за увеличение на доходите със заеми", каза Велев. 

Според него, ако се увеличат пенсиите и бюджетните заплати със заеми - първо няма да има ръст в икономиката, второ - ще се увеличат доходите не на гражданите, а на монополите и ттрето - ще се увеличат доходите на чуждите производители, тъй като нашето производство е притиснато. "И всички ние ще плащаме лихви по тези заеми", каза той.

 

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...