Цачева: Престарахме се с финансовата стабилност

09.03.2013 | 17:45
по статията работи: Петя Бързилска
Така, както през 2009 г. бяхме най-бедната държава, сега сме на същото положение, заяви председателят на НС
Цачева: Престарахме се с финансовата стабилност

Престарахме се с финансовата стабилност на държавата. Това заяви днес по време на посещение в село Ясен до Плевен председателят на парламента Цецка Цачева, предаде "България Он Еър".

"Може би трябваше още 2009 г. да признаем размера на истинския дефицит, който ГЕРБ завари, но все водени от максимата "каквото си ни е във вътрешен план, ще го решаваме, но да издигнем имиджа на държавата пред европейските партньори", затегнахме коланите и загубихме доверието на голямата част от гражданите", заяви Цачева.

Според председателя на Народното събрание (НС) не било нужно правителството да поддържа нисък размер на дефицита, след като европейските държави с мощни икономики са си позволявали до 3% от БВП.

Като управляващи бяхме неподготвени за това, което се случи. Така коментира Цецка Цачева в ефира на "Нова Телевизия" високите сметки за ток, които предизвикаха масови протести в страната и се стигна до оставката на правителството миналия месец.

"Не съм специалист, но като гражданин за мен е необяснимо, как една сутрин се събудихме с тези сметки. Това за мен беше изненада”, заяви тя. Председателят на 41-ото Народно събрание отбеляза като положителни промените в Закона за енергетиката, които бяха приети, както и намалението на цените на електроенергия, което влезе в сила от 5 март на ток.

Цачева все пак призна, че е можело някои неща да бъдат свършени по-бързо. "Много неща са свършени в парламента”, заяви тя. "Не свършихме докрай своята работа, защото се разминахме с очакванията на гражданите”, каза още председателят на НС.

Според Цачева правителството и парламентът са били изцяло фокусирани върху финансовата стабилност, за да могат "европейските средства да потекат към България, за да могат да идват чуждите инвеститори”. Оказало се обаче, че разминаването с очакванията на хората е много голямо.

"Ножицата се отвори и така, както бяхме през 2009 година най-бедната държава, сега сме на същото положение”, смята Цачева.

Еврокомисарят по въпросите на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева заяви пред "Дарик Радио", че България е пренавила "пружината на финансовата дисциплина" в последните години.

"Не ни трябваше толкова нисък дефицит и процент на дълг". Това пък заяви преди седмица министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Лиляна Павлова. Тя определи това, като една от грешките на правителството на ГЕРБ. Според нея дефицитът е можело да бъде разумно вдигнат, за да има оживление в икономиката и увеличение на заетостта.

Бюджетният дефицит за 2012 г. беше под половин процент от БВП на страната. Той беше в размер на 350,2 млн. лв или 0,45% от брутния вътрешен продукт на България.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...