Избухналият конфликт между Турция и Русия относно газовите договори ще се отрази преди всичко на страните за транзит на газ, като ги лиши от доходи за преноса. Това съобщава БТА, цитирайки изказване пред ИТАР-ТАСС на директора на Института за национална енергетика Сергей Правосудов.
Изявлението на директора е по повод възможния отказ на Турция да продължи един от газовите си договори за доставка на около 6 милиарда кубични метра газ годишно.
Спогодбата е подписана между руската компания "Газпром" и турската държавна компания Botaş ("Боташ") преди 25 години. Засегнатите страни според Правосудов ще са България и Румъния, поради доставката на газ в Турция по западния коридор, към който се числят те.
Руският гигант едва ли ще пострада по негови думи, а Турция най-вероятно ще увеличи доставките си на нетранзитен руски газ по газопровода "Син поток". Капацитетът му в момента се използва едва наполовина и по него преминават 8 милиарда кубични метра газ вместо 16.
По мнението на експертите вариантът за транзит по морския газопровод е много по-привлекателен за Турция поради договорните параметри. Причината е в това, че в цената на газа се отчита разстоянието до пункта на приемането му от клиента, а изгодността важи и за самите собственици на Син поток - "Газпром" и италианската компания Eni.
Вчера заместник-председателят на управителния съвет на "Газпром" и шеф на "Газпромекспорт" Александър Медведев разясни, че ако бъде прекратен договора с Botaş, "Газпром" има готовност за доставка на синьо гориво за турския пазар през частни доставчици.