За разлика от предходни години, сега цените на хранителните стоки преди Великден останаха стабилни, като при някой от тях дори беше отчетено понижение.
Парадоксалното е, че за обикновените хора това не отговаря на действителността. Икономистите предупреждават, че добрата новина "живеем по-евтино" всъщност може да се окаже много лоша.
С 1% намаляват цените само за първите 3 месеца на годината - толкова реално е натрупаната дефлация, която отчита НСИ.
„Цените на храните спадат няколко поредни месеца спрямо предходната година. Причината за това е поевтиняването на пшеницата на международните пазари”, обяснява икономистът Десислава Николова,
цитирана от "Нова телевизия".
Потребителите обаче отчитат завишение на цените. През по-голямата част от миналата година, а и през настоящата - за всеки изминал досега месец статистиците отчитат дефлация. Така може да се окаже,
че по-ниските цени са проблем, понеже все още си позволяваме да харчим и не сме парализирани от мисълта, че предстоят "черни" дни и всеки лев трябва да се заделя.
Притесненията на икономистите са, че цената на пшеницата на международните пазари ще тръгне нагоре. А точно тя държи по-ниски цените на храните у нас.
„Вече се вижда един постоянен ръст, който най-вероятно ще продължи ако кризата в Украйна не спре. Реално това е знак за предстоящо поскъпване и у нас”, обяснява икономистът Десислава Николова.