Единственият център за рехабилитация на деца с увреждания в Пловдив ще бъде закрит на 15 април под предлог, че липсват пари за заплати на служителите му. Необичайното в случая е, че директорът на
центъра Тотка Каранешева отказала да приеме предложеното от общината финансиране, съобщи кореспондентът на "М Сат" в Пловдив.
След седмица 35 деца от Пловдив с неврологични увреждания и аутистични прояви ще бъдат лишени от специализирани грижи. За закриването се спрягат две версии.
Едната версия е, че собствениците на сградата, в която се помещава рехабилитационния център, имат намерение да я дадат под наем и по тази причина си търсят удобен повод да изгонят рехабилитаторите.
За неправителствената организация, която поддържа центъра, очевидно не е изгодно да получава финансиране от общината, докато средствата от чуждестранни спонсори предлагат много повече възможности за
обогатяване.
Другата вероятна причина е по-банална. Директорката на католическата организация "Каритас" е в лоши отношения с педагозите-рехабилитатори и иска просто да ги уволни.
Истината, обаче, се оказала малко по-различна.
Германските спонсори официално не са спрели финансирането на рехабилитационния център. Обичайна практика е плащанията да се извършват с два месеца закъснение.
Още на 3 март, община Пловдив е поела задължението да финансира изплащането на запалтите на специалистите-рехабилитатори. Те, от своя страна, са готови два месеца да работят безвъзмездно, за да не
ощетяват нуждаещите се деца.
Мнозина от родителите на потърпевшите деца се съмняват, че причината за това странно решение е в липсата на пари. Те са убедени, че става въпрос за корупция или за разчистване на лични сметки.
В рехабилитационния център работят 8 специалисти - кинезитерапевти, специални педагози, логопеди и терапевти.
Родителите твърдят, че след занятията с педагозите децата им видимо се възстановяват. Остава открит въпросът защо при наличието на осигурено финансиране - центърът ще бъде закрит.
Вътрешна снимка-документ: Телевизия "М Сат"