Закриват пътната агенция?

07.12.2010 | 07:22
по статията работи:
Брюксел има забележки, че се бавят проектите и се работи неефективно
Закриват пътната агенция?

Българските власти съвместно с Брюксел обмислят евентуалното закриване на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Мотивът за това е, че се бавят проектите и се работи неефективно. Това съобщи за в. "Сега" високопоставен източник от Европейската комисия. В момента тече процес на създаване на звено в българското Министерство на регионалното развитие, чиято задача е да наблюдава работата на АПИ, като идеята е впоследствие да изземе нейните функции, твърди нашият източник. Освен че ще поеме под контрол пътната агенция, новото звено ще отговаря и за големите инфраструктурни проекти по "Транспорт". Еврокомисията отдавна дава сигнали за недоволство от работата на пътната агенция.

"Двете най-мащабни оперативни програми - "Транспорт" и "Регионално развитие", не се усвояват както трябва, пътната агенция не работи добре и това се премълчава от управляващите, недоволни сме и от напредъка по магистрала "Струма", коментираха през септември за вестника от ЕК.

Една от забележките е за забавянето на тръжните процедури за магистрала "Струма". До септември формуляри за кандидатстване за еврофинансиране не бяха изпратени в Брюксел, а пътната агенция тепърва се готвеше да избира фирма, която да подготви документите за акредитация.

За над 3 години България успя да постигнат реален напредък по програма "Транспорт"само за софийското метро и за магистрала "Тракия". По ОП "Регионално развитие" АПИ забави близо година обществените поръчки за пътища първи и втори клас.

Ако замисълът на Брюксел се изпълни, това ще е поредната трансформация на ведомството в рамките на последните 10 години. То бе Главно управление към строителното министерство, после изпълнителна агенция, след това стана фонд, ръководен от трима министри, а след корупционните скандали около бившия пътен шеф Веселин Георгиев се превърна в агенция към МС. Когато ГЕРБ дойде на власт, пътното ведомство премина на пряко подчинение на министър Росен Плевнелиев.

В България вчера реагираха с изненада и с объркани предположения на новината от Брюксел за евентуално закриване на ведомството и превръщането му в оперативно звено на министерството.

"Такова предложение не е обсъждано с нас", заяви министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Той обаче уточни, че има идея за създаване на специално междинно звено, което да отговаря за управлението на проектите и плащанията от ЕК. Дончев подчерта, че подготовката ще отнеме поне още 2-3 месеца. По думите му вече действа пилотна структура към регионалното министерство, която действа като свръзка между Министерството на транспорта и пътната агенция при работата по големите инфраструктурни проекти.

Ресорният министър Росен Плевнелиев предположи, че в ЕК вероятно имат предвид пилотното звено за координация на големите пътни проекти към регионалното министерство, което по никакъв начин не изземвало функциите на АПИ. Плевнелиев допусна още, че от Брюксел може да са говорили за компанията за управление на проекти, която ще започне догодина заедно със старта на търговете за "Струма".

Шефът на АПИ Божидар Йотов обяви, че не знае за идеята, но посочи, че на 8 и 9 декември предстои среща с представители на ЕК и тогава може да бъдат обсъдени идеите за подобряване на работата.

Иначе критиките на ЕК за усвояването на еврофондовете не бяха изненада за членовете на кабинета. "За никого не е тайна, че парите по ОП "Транспорт" не се усвояват достатъчно ефективно", коментира министър Дончев. По думите му от цялата програма има само два проекта, които вървят добре - магистрала "Тракия" и софийското метро. По отношение на магистрала "Струма" Дончев обясни, че държавата системно не си е вършила работата. "Има проекти само за отсечките от Долна Диканя до Дупница и от Сандански до Марикостиново", обясни той. По думите му, за да се проектира цялата магистрала, са били необходими поне 5 години.

Само за последната година плановете за обявяване на търгове за "Струма" се промениха неколкократно. Първоначално шефът на пътната агенция обеща процедурите за двете отсечки с проекти да стартират през октомври, а впоследствие срокът се удължи до края на годината. Според последните разчети обаче всички търгове се отлагат до 2011 г., а тези, за които няма проект, ще се изграждат на инженеринг - изпълнителят ще отговаря и за проектирането, и за строителството.

Освен магистрала "Тракия" повечето пътни проекти от ОП "Транспорт" не се изпълняват. Едва миналата седмица бяха обявени обществените поръчки за "Марица". Предстоят търговете за "Струма", "Кърджали - Подкова", "Софийски околовръстен път - гара Яна".

Като илюстрация за критиките от Брюксел вчера пътната агенция призна, че не знае дали 4.5-километровата отсечка от южната дъга на столичното околовръстно между кварталите Бояна и Симеоново е изпълнена по проект. Признанието направи Лазар Лазаров от управителния съвет на ведомството. Работна група е започнала анализ, който трябва да покаже дали всички строителни дейности са извършени според изискванията. Очаква се резултатите от проверката да са ясни до 1-2 дни.

Анализът беше предприет след обилните валежи в събота, когато южната дъга на Околовръстното потъна под близо метър вода. Любопитното е, че пътната агенция като възложител не знае дали построеният път съответства на проекта. По закон строителният надзор би трябвало да следи за изпълнението на строежите съобразно одобрените инвестиционни проекти и след приключване на строителството да изпрати окончателен доклад до възложителя.

"Цялото съоръжение е изпълнено по проект", заяви Валентин Зарев от "Пътинвестинженеринг", която е извършила строителния надзор. Той обясни още, че не е изпратен окончателния доклад до АПИ, защото кръговото кръстовище при Драгалевци още няма акт 16. Процедурата се забавила заради проблеми с отчуждителните процедури.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...