Заместник-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова депозира оставката си пред министър-председателя Бойко Борисов, съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
"Моето лично убеждение е, че новият министър трябва сам да подбере екипа, с който да продължи. Свършихме много, но всеки трябва да знае в кой момент да предаде щафетата. Винаги съм работила за това да имаме по-модерно земеделие и по-привлекателни селски райони и така ще бъде и занапред”, се казва в мотивите на заместник-министър Боянова.
Светлана Боянова е завършила право в Бургаския свободен университет през 1999 г. Има специализации по обща селскостопанска политика, биологично земеделие, правна закрила на сортовете растения в ЕС и др. в редица европейски страни.
Кариерата си започва като главен експерт в дирекция „Интеграционна политика” в Министерството на земеделието и храните през януари 2000 г. От средата на 2003 г. е юридически съветник в Българската международна стопанска асоциация (БИБА), а от февруари 2008 г. до май 2010 г. е изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България.
Името на Боянова нашумя около скандала със застрояването на защитена зона с дюни в близост до Несебър. Оказа се, че с нейния подпис е финализирана процедурата за строителството. "При мен идват документите, които са подписани и подготвени от експерти, и аз като министър в този момент подписвам документация за всички ресори, включително и горския", каза в началото на януари тази година Боянова. Тя е подписала документа за следката, тъй като е замествала министъра на земеделието Мирослав Найденов.
Тогава министърът на земеделието и храните защити заместничката, положила подписа си върху преписката. Той подчерта, че административната процедура изисква да се подписват преписки, които са финализирани. За целта преди подписа на министъра има още 10-15 подписа на експерти. Преписката за дюните в Несебър е завършена през 2012 г., когато оценката на земята става 520 хил. лева, а сделката е финализирана за 1,141 млн. лева.
В края на февруари тази година депутатите приеха законодателни промени, с които се забранява строителството върху дюни. С промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие се налага пълна забрана на строителството на всички територии в зона А и зона Б по Черноморското крайбрежие, в които има дюни.