От днес започва редовната мисия на Международния валутен фонд у нас. Експертите ще оценят състоянието на икономиката ни и ще направят прогнози за развитието й в следващите месеци.
Финансите, ръководени от Бас Бекер, ще останат у нас до 1 март. Те ще проведат срещи с представители на Министерството на финансите, БНБ, бизнеса и неправителствения сектор. Заедно с мисията у нас е и представител на Европейската централна банка, а в началото на другата седмица към експертите от МВФ ще се присъединят и представители на Европейската комисия, информира пресцентърът на МФ.
Предстоящата до месеци оценка на ЕК за Конвергентната програма на България, кандидатурата на страната ни за ERM II, както и реформите в приходните администрации и стриктната фискална политика бяха сред приоритетите, които финансовият министър Симеон Дянков открои по време на срещата си с експертите от фонда.
Това е втората мисия на Международния валутен фонд в рамките на мандата на правителството на ГЕРБ. Първата беше през септември, когато експертите прогнозираха половин процент бюджетен дефицит в края на 2009 г.
Страната ни завърши годината с дупка от над половин милиард в хазната или близо 0,8 на сто от брутния вътрешен продукт. Ръководителят на мисията у нас Бас Бакер тогава посъветва кабинета да ограничи бюджетните харчове, за да удържи дефицита. В противен случай можеше да се стигне до недостиг от 3,5 на сто, което дори не покрива критериите за еврозоната.
Преди дни финансовият министър Симеон Дянков призна, че ако държавата се беше разплатила с фирмите, на които дължи пари в края на 2009 г., дефицитът наистина е можело да достигне критичното ниво от 3,5%.
През септември експертите от фонда прогнозираха дефицит от две на сто в Бюджет 2010 г., но засега финансовото министерство е категорично, че годината ще завърши с баланс. Финансовият министър смята, че до април дефицитът в бюджета ще бъде премахнат, а от май ще започнат да се трупат излишъци. През първите три месеца на годината трябва да се направят разплащанията към фирмите-изпълнителки.
През септември финансистите прогнозираха спад на икономиката с 6,5% за 2009 г. По предварителни оценки на националната статистика - спадът е 5,1 на сто на годишна база, но за четвъртото тримесечие икономиката ни се е свила с 6,2 на сто.
Септемврийската прогноза на фонда беше за нов спад с 2,5% в края на 2010 година. Очакванията на фонда са за инфлация са за 1,6 на сто през 2010 г., пише Dariknews.bg.