Лишаване от свобода от две до пет години за разпространителите на заблуждаваща или невярна информация за банки и финансови институции искат от Българската народна банка (БНБ). Финансовата институция е изготвила предложение за промени в Наказателния кодекс. То вече е било изпратено до председателя на Комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев, стана ясно от съобщение на централната банка.
Заедно с това в предложението се подчертава още, че: „когато с дейността (по разпространяване на слуховете) са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева“.
Законодателните промени в банковия сектор бяха обсъдени вчера по време на консултациите на представителите на водещите партии у нас с Росен Плевнелиев. По време на разговорите в президентството присъстваха управителят на БНБ Иван Искров и неговият заместник Калин Христов.
По време на тях стана ясно, че управляващите предвиждат изменения в законовите норми по отношение на банковата система. Заедно с това държавният глава потвърди, че ще бъдат предприети всички възможни мерки за стабилизиране на сектора.
Решението за промени в законодателството дойде след разпространяването на злонамерени слухове срещу Първа инвестиционна банка (ПИБ) през изминалата седмица. Това доведе до масово теглене на пари от финансовата институция в петък.
От ПИБ обявиха, че в петък (27 юни) са били изплатени общо 800 млн. лв. на клиенти на банката. Те обаче потвърдиха, че разполагат с достатъчно средства, за да извършват нормално дейностите си.
Днес (30 юни) всички клонове на финансовата институция в страната са отворени и работят с нормално работно време. От Първа инвестиционна банка съобщиха, че няма да таксуват хората, отказали се да теглят депозитите си и ще обслужват с предимство клиентите, които искат да внасят пари.