Защо донорството у нас е непопулярно?

16.04.2008 | 11:19
по статията работи: Апостол Апостолов
През 2007 г. у нас са извършени общо 27 бъбречни, 3 сърдечни и 7 чернодробни трансплантации. Българският Закон за трансплантация на органи, тъкани и клетки е един от най-либералните в Европа, смятат лекари
Защо донорството у нас е непопулярно?


През 2007 година у нас са извършени общо 27 бъбречни, 3 сърдечни и 7 чернодробни трансплантации, което си е своеобразен рекорд от последните 18 години. Нуждаещите се българи от присаждането на нов бъбрек са над 500. Това стана ясно вчера по време национална среща на лекари, занимаващи се с органно донорство. Срещата беше организирана от Изпълнителната агенция по трансплантации.

Българският Закон за трансплантация на органи, тъкани и клетки е един от най-либералните в Европа и въпреки това донорството у нас среща огромни трудности. Това заяви за телевизия "М Сат" изпълнителният директор на Агенцията по трансплантации професор Христо Куманов.

Христо Куманов (на снимката вдясно) уточни, че всяка година няколкостотин пациенти у нас очакват присаждането на нов бъбрек, но за съжаление едва 27 от тях са получили тази възможност през 2007 година. Само при 13 от извършените бъбречни трансплантации през изминалата година са използвани органи на починали хора, въпреки че българската нормативната уредба в тази област е една от най-добрите в Европа, поясни лекарят.

Професор Куманов не може да си обясни защо даряването на органи от починали пациенти, които могат да спасят човешки живот, все още е тема табу за мнозина наши сънародници.

В католически страни като Испания и Ирландия, които се славят с консерватизма си, трансплантацията на органи от загинали при нещастни случаи хора отдавна е получило одобрението от църквата. Необяснимо е защо представители на православното духовенство у нас заклеймяват категорично донорството, заявява медикът.

Председателят на българското урологично дружество професор Митко Цветков посочи, че при бъбречните операции е изключително важно органите да бъдат максимално бързо трансплантирани на нуждаещите се, тъй като в противен случай присаждането на новия орган не би се увенчало с успех.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...