За да има професионална IP-телевизия у нас, са нужни съвместните усилия на всички оператори

14.04.2008 | 13:48
по статията работи: Лили Бончева
Истинската IP-телевизия ще стане масова най-рано след 2 години, прогнозира пред Econ.bg Александър Въгларов, изпълнителен директор на "Вестител БГ"
За да има професионална IP-телевизия у нас, са нужни съвместните усилия на всички оператори

В момента не е по силите на нито един от операторите у нас да изгради и предложи в национален мащаб и със собствени сили професионална IP телевизия едновременно със съпътстващите я подходящи среда и мрежа. Това каза в специално интервю за Econ.bg изпълнителният директор на телекомуникационната компания "Вестител БГ" Александър Въгларов. Според него е необходимо всеки оператор да се съсредоточи върху нещата, които прави най-ефективно, за да може впоследствие с общи усилия IP телевизията да бъде наложена на пазара.

За това е необходимо да бъдат изпълнени няколко условия - наличието на широколентова абонатна мрежа за достъп, наличието на атрактивно съдържание и развитието на интерактивни услуги, търсене на услугата от страна на потребителите, базирано на знанието за нейните предимства, и свободен капитал, който да бъде инвестиран.

Началото на широкото проникване
на IP телевизията в страната може да се осъществи най-рано в края на настоящата година. А истинската IP-телевизия ще стане масова най-рано след 2 години, прогнозира Въгларов.

Първоначално цената на услугата ще бъде близка или равна на цената на традиционните телевизионни пакети, предлагани в момента. След като потребителите бъдат "научени" да използват допълнителните възможности на системата, ще могат да се въведат допълнителни интерактивни услуги, които ще повишат цената като цяло, счита изпълнителният директор на "Вестител БГ".

В момента въвеждането на IP телевизията у нас е на експериментално ниво. Има няколко компании, които работят в тази посока - Iptv.bg, Nettera.tv, Novo.bg, включително и Vestitel.bg. Според Въгларов обаче с изключение на "Вестител БГ", под една или друга форма всички предлагат интернет-телевизия, а не IP телевизия.

Какви са разликите между  IP-телевизията и интернет-телевизията? Защо си струва клиентите да плащат за IP телевизия? Какви допълнителни услуги предлага IP телевизията? Какъв е броят на абонатите, необходим, за да стартира масовото въвеждане на IP телевизията? Отговорите на тези и други въпроси ще откриете в интервюто, дадено пред Econ.bg, от изпълнителния директор на "Вестител БГ" Александър Въгларов.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...