За първи път човечеството успя да изпрати космически апарат върху комета

12.11.2014 | 18:52
по статията работи: Георги Велев
Сондата „Розета“ изстреля робота „Фила“ върху кометата на 511 млн. километра от Земята
За първи път човечеството успя да изпрати космически апарат върху комета
Снимка: Wikipedia

За първи път в историята си човечеството успя да изпрати космически апарат на комета. След седемчасово чакане, усилията на учените се увенчаха с успех. Роботът "Фила" (Philae) кацна успешно на повърхността на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", предаде Франс прес, цитирана от БТА. Историческото кацане стана факт в 18.03 ч. българско време.

"Ние сме първите, които направихме това и постижението ни ще остане завинаги в историята, каза директорът на Европейската космическа агенция (ЕКА) Жан Жак Дорден. Това безопасно кацане дава научените за първи път шанс да се возят на комета и да проучат отблизо това небесно тяло.

Мисията за "космическа археология" започна през 2004 г. с изстрелването на сондата "Розета" (Rosetta spacecraft). Целта ѝ е да разкрие някои от тайните на Вселената чрез кометите, смятани за първични останки от зараждането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години.
Вземането на проби от комета ще помогне на учените да анализират развитието на Земята и останалите планети.

След дълго пътуване сондата "Розета" достигна през август кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", на чиято повърхност днес се спусна апаратът "Фила".

ЕКА не избра "лесния начин" за тази "премиера" в историята на космическите изследвания, сравнима с кацането на "Викинг" на Марс през 1976 г. Операцията за изследването на "непозната територия" беше подготвяна дълго и старателно.

По време на спускането "Фила" предаваше информация към Земята за праха и газовете по пътя си.

Уникалната операция, извършена за пръв път в историята на космическите изследвания, за кацане на космически апарат на комета се разигра на 511 милиона километра от нашата планета.

Според първоначалните наблюдения само на 500 метра от мястото за приземяване има отвор, през който при нагряване от вътрешността на 67Р/Чурюмов-Герасименко изригват гейзери от газ и водна пара.

Антена на борда на робота предава данните до обикалящата в странна триъгълна орбита "Розета", а тя го препраща сигнала към Земята.

Научната апаратура на "Филa" тежи 21 килограма и един от експериментите предвижда сондиране на кометата за събиране на подпочвен материал.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...