Изследователи от Института по механично инженерство са категорични, че без геоинженерството ще бъде невъзможно да се преодолеят опасните промени на климата. Една от идеите на инженерите за борба с емисиите въглероден диоксид е да бъде създадена гора от около 100 хил. изкуствени дървета, които да „израснат" за около 10-20 години, пише ВВС. Проектът трябва да бъде реализиран във Великобритания.
Много климатолози алармират, че имаме само няколко десетилетия да намалим емисиите от вредни газове, преди процесът на глобалното затопляне да стане необратим. По тази причина и много експерти започнаха да предлагат нетрадиционни решения за справяне с проблема. „Геоинженерството обаче не е „сребърен куршум", който да пребори проблемите с климата", коментират авторите на идеята за изкуствената гора.
Производството на изкуствените дървета в момента се намира в експериментален стадий, но дизайнът е много напреднал, обясняват създателите. Принципът на действие се състои в специален филтър, който ще поглъща въглеродния диоксид, а по-късно опасното вещество ще може да бъде извеждано от филтъра и складирано. Изкуствените дървета могат да извличат много по-голямо количество СО2 от атмосферата от истинските дървета.
Има и друга нестандартна идея за борба с глобалното затопляне. Тя залага на фотосинтезата и водораслите. Специалистите смятат, че прозрачни контейнери, пълни с водорасли също могат да помогнат за преодоляването на проблема.
Разработките обаче се нуждаят от финансиране и по тази причина авторите на идеята се обърнаха и към британското правителство с молба за отпускане на 10 млн. паунда за проектите.