Икономическият растеж на САЩ се ускорява през третото тримесечие до двегодишен връх

28.10.2016 | 17:40
по статията работи: econ.bg
Брутният вътрешен продукт на САЩ, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през третото тримесечие с 2,9% на годишна база
Икономическият растеж на САЩ се ускорява през третото тримесечие до двегодишен връх
Снимка: под лиценза на creative commons

Американската икономика нарасна през третото тримесечие с най-солидно темпо от две години насам благодарение на рязко повишение на износа и солиден скок на бизнес запасите на компаниите, но при по-слабо нарастване на потребителските разходи, показват предварителни данни на Департамента по труда. 

Брутният вътрешен продукт на САЩ, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през третото тримесечие с 2,9% на годишна база след по-слаб растеж с 1,4% през предходните три месеца и от едва 0,8% в началото на годината. Средните прогнози на финансовите пазари бяха за по-умерен растеж от 2,5%, като повишението на БВП с 2,9% е най-доброто от третото тримесечие на 2014-а година. Ускореният икономически растеж през третото тримесечие се дължи на нарастване на американския износ и увеличаване на бизнес запасите, но при забавяне на растежа на потребителските разходи. 

Разходите на американските потребители, които са основен двигател на икономиката, се повишиха през третото тримесечие с едва 2,1% след техен растеж с 4,3% през второто тримесечие (най-солидно повишение от края на 2014-а година) и при прогноза за тяхно по-добро повишение с 2,6 на сто. Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата световна икономика. 

Основен генератор на икономическия растеж през третото тримесечие е нарастването на експорта с цели 10% след повишение с едва 1,4% през предходното тримесечие, като това представлява най-солиден ръст на износа от близо три години насам. 

В същото време вносът се повиши с 2,3% след анемично повишение с 0,2% през трите месеца до края на юни. По този начин нетната търговия допринесе с 0,83% към растежа на БВП на САЩ през третото тримесечие. 

В същото време американските компании започнаха да трупат нови складови наличности, като стойността на бизнес запасите нарасна през третото тримесечие с 12,6 млрд. долара след техен спад с 9,5 млрд. долара през второто тримесечие, допринасяйки по този начин с 0,61% към общия растеж на БВП. Бизнес разходите извън жилищния сектор, се повишиха с 1,2%, докато инвестициите в жилищно строителство се свиха с 6,2%, а държавните разходи нараснаха с 0,5 на сто. 

Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, нарасна през третото тримесечие с 1,4% след повишение с 2,0% през периода април - юни, докато основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) се повиши с 1,7% след растеж с 1,8% през второто тримесечие. 

Днешните данни изглеждат в подкрепа за пазарните очаквания, че Федералният резерв ще повиши основната си лихва с четвърт процент на последното за годината заседание през декември.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....