Инспекцията по труда направила 220 хил. проверки, само 4.4% със санкции

14.10.2016 | 17:55
по статията работи: econ.bg
Това съобщи изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" Румяна Михайлова
Инспекцията по труда направила 220 хил. проверки, само 4.4% със санкции
Снимка: БГНЕС

За миналата година са направени над 50 000 проверки от ГИТ в повече от 39 000 предприятия, като са установени над 220 000 нарушения.

Това съобщи изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" Румяна Михайлова, цитирана от БТА. 

Задължителните за изпълнение предписания са най-често прилаганата мярка, посочи Михайлова и допълни, че само в 4,4 на сто от случаите ГИТ прилага мярката "търсене на административно-наказателна отговорност". 

Става дума за работа без трудов договор, нарушения, застрашаващи пряко живота и здравето на работещите, неизпълнение на предписанията и при възпрепятстване на контролните органи да си свършат работата.

Сред дейностите по европроект на ГИТ в полза на бизнеса Михайлова открои подготовката на база данни на обекти за контрол според рисковия им потенциал, като се предвижда разширяване на кръга от източници на информация. Досега са ползвани вътрешни за системата източници, а предстои да се допълнят с всички контролни институции, определени като такива в закона за инспектиране. Ще се определят критерии и ще се изгради модел за оценка на рисковия потенциал, по който впоследствие ще заработи информационна система, която ще генерира динамичен регистър на предприятията според нивото на професионален риск. Целта е да се прецизира периодичността на извършване на проверки в предприятията, обясни тя. 

Разработва се и методика на инспектиране чрез въпросник за самоконтрол. Въпросниците ще са в три направления "здраве и безопасност", " трудови правоотношения" и "трудова миграция". Те ще се предоставят по електронен път на работодателите, а обработката на отговорите ще става също през информационна система. Попълвайки тези въпросници, работодателите ще имат достъп до информация, свързана със законодателството, изискванията му и добрите практики. Така от ГИТ разчитат на това, че виждайки пропуските си, работодателите ще могат преди проверката на ГИТ да отстранят нарушенията и да не търпят санкции. 

Михайлова посочи, че не всеки работодател ще се проверява. Това ще зависи от отговорите и искреността им, като ще има механизъм, по който те ще бъдат проверявани. Двете дейности ще се тестват пилотно в около 200 предприятия.

Вчера от ГИТ обявиха, че още в началото на октомври са направили проверка в Мини Бобовдол и едно от предписанията било за изплащане на заплатите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...