Искът за АЕЦ "Белене" можел да доведе НЕК до фалит*

18.09.2012 | 12:23
по статията работи: Елица Елефтерова
"Това е несериозно", коментира премиерът. "Росатом" няма да предостави информацията, нужна за оценката на изграждането на VII блок в АЕЦ "Козлодуй", твърдят анонимни руски източници
Искът за АЕЦ "Белене" можел да доведе НЕК до фалит*

Съдебното дело с Русия по проекта за АЕЦ „Белене“ може да доведе до фалит Националната електрическа компания (НЕК). Българското правителство е знаело по-рано за възможното възникване на подобни проблеми, съобщава РИА "Новости", цитирайки източник от атомния отрасъл на Русия.

"Атомстройекспорт", която е дъщерна компания на руската атомна държавна корпорация "Росатом" и която трябваше да изгради централата, съобщи на 11 септември, че е увеличила на 1 милиард евро иска си към НЕК за АЕЦ „Белене“ в рамките на делото, което се води пред Международния арбитражен съд при Международната търговска камара в Париж.

Размерът на иска е толкова голям, аргументацията на Русия е толкова сериозна, че в крайна сметка съдебното дело може да доведе до фалит на НЕК. Това не е най-добрият вариант, но за съжаление за българската страна той е възможен. Ако НЕК изгуби делото и не е в състояние да плати, "Росатом" може да приеме като заплащане от българската страна активи на НЕК“, е казал източникът.

Според руската страна последните изявления на български политици показват, че страната ни реагира „преди всичко на публикации в пресата, а не на реалната ситуация“.

Премиерът Бойко Борисов коментира темата. "Ще си платим това оборудване за АЕЦ "Белене”, което сме поръчали, не цялото", каза той в Русе, цитиран от Агенция "Фокус”.

"Русия е една прекрасна страна, която винаги ще бъде приятел на България. Ние сме ѝ много задължени в нашето историческо минало. Това, че частна компания си позволява да прави едно, второ или друго, по никакъв начин не означава Русия и България", заяви Борисов.

"Моля само да не се поставят Русия и България като спорещи страни. Имаме частни компании, които спорят. А някой да иска активите на НЕК е несериозно", добави премиерът.

"Ясно и точно сме казали на "Росатом” – проектът "Белене” е добър проект, но ако има инвеститор, ако някой навремето, когато го е подписал, е подписал 20–22 милиарда да се вземат отнякъде. За догодина – изстискваме 800 милиона лева отнякъде да съберем за пенсионерите, а представяте ли си – ако трябва 20 милиарда да задели някой от бюджета. Това са измишльотините на Станишев", обясни още той.

Борисов обави, че завеждаме насрещен иск срещу иска на "Атомстройекспорт". Премиерът каза, че ще има доста срещи по темата. "Ще информирам и колегите ни от Европейската комисия. Да, ОЛАФ не се занимава с проекти, които не са с европейско финансиране, но се интересува и наглежда, когато се правят обществени поръчки по непрозрачен начин или направо както в случая с този търг – престъпен начин. Рано или късно – прокуратурата ще го докаже”, каза Борисов.

През юли 2011 г. "Атомстройекспорт" внесе първия иск срещу НЕК в Международния арбитражен съд за 58 милиона евро за разходи по проекта АЕЦ „Белене“. От Русия тогава обявиха, че мярката е процедурно необходима, защото става дума за заплащане на вече изпълнени работи, по които двете страни са подписали съответните договори. Аргументът беше, че "Атомстройекспорт" е изпълнила определи дейности по изграждането на атомната централа, привличайки кредитни ресурси по молба на българската страна.

След това българската страна съобщи за намеренията си да внесе насрещен иск срещу "Атомстройекспорт", без да уточни в какво се състоят претенциите.  В началото на октомври НЕК внесе насрещен иск срещу "Атомстройекспорт" в Арбитражния съд в Женева за 61 милиона евро. В съобщение на компанията се посочваше, че искът е за задължения на Атомстройекспорт към НЕК по договора от 2007 г. и допълненията към него, пише РИА Новости.  

Междувременно днес стана ясно, че руската страна няма да предостави данни за руското оборудване и технологията на строителство в АЕЦ „Козлодуй” на Westinghouse ("Уестингхаус”). Американската компания беше избрана да извърши предпроектното проучване и техникоикономическа оценка на строителството на седмия, „хибриден енергоблок” на първата атомна централа у нас. Това съобщава електронното издание „Нюклеар ру”, позовавайки се на източник в руския атомен отрасъл, близък до преговорния процес.

Българската страна разчиташе „бързо да вземе решение” за строителството на седми енергоблок на АЕЦ „Козлодуй” с използването на оборудването, изготвено за АЕЦ „Белене”, но „това се оказа невъзможно” с оглед изискванията на Евросъюза, e уточниl източникът. В същото време руската страна потвърди, че е готова да пренасочи оборудването за АЕЦ „Козлодуй” и „дори да го вземе при себе си за съхранение. Обаче в такъв случай то ще трябва да бъде консервирано, а за тази цел ще е необходимо сключването и заплащането на договор за консервация”. 

На България й беше предложено разсрочване на плащанията за оборудването и за неговата консервация в течение на 2-3 години при правителствена гаранция. Но през последните 4-5 месеца по този въпрос нямаше никакво развитие, а през август беше съобщено за договора с "Уестингхаус" за подготовката на техническата и икономическата оценка "само за 900 000 евро". За руската страна „това означава пълна профанация на идеята”, подчерта източникът. По неговите думи на компанията „Уестингхаус електрик”, която е пряк конкурент на „Росатом”, няма да бъде предаден нито един документ относно руската технология и оборудване.

*Информацията е актуализирана в 18:15 часа

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...