Искът на Русия за АЕЦ „Белене“ е част от една много дългосрочна игра, коментира пред БНР Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията. Повод за изказването му е семинарът по енергийна дипломация, който започва днес в София.
Според експерта страни като България нямат големи възможности да създадат енергийно потребление и лежат на маршрутите на големите потребители. За разлика от по-големите държави, които имат собствена геополитическа тежест и са или производители, или големи потребители.
Колкото до отношенията с Русия – те винаги са натоварени с много емоция и е трудно тя да се отдели от политиката, смята Стефанов. Той коментира политическите изказвания, които се появиха като отзвук на иска за 1 млрд. евро обезщетение заради отказа ни от строежа на АЕЦ „Белене“.
"Реакцията на министъра на икономиката и енергетиката по повишения до 1 млрд. руски иск за "Белене" беше най-балансирана. Аз бих следил и по-нататък какво казва той. При другите изказвания имаше политически нюанси, а не толкова експертно говорене.“
В енергетиката нещата са динамични, добави Руслан Стефанов, и там няма окончателни решения. Той е на мнение, че искът на Русия е част от „една много дългосрочна игра“ и ако се погледне реално на нещата, е много малко вероятно той да се реализира в пълната си стойност.
"България има някакви предимства по отношение на Русия. Много е ясно позицията да бъде ясно формулирана по отделните въпроси и те да не се смесват", каза още експертът.