Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не може да установи кои са монополите в България. Това съобщават от антимонополния регулатор по повод отправените от премиера Марин Райков призив към Комисията "да се самосезира и да даде отговори - кои са монополистите".
Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира и да даде отговор на обществото, кои са монополистите и картелите в държавата, поиска вчера служебният министър-председател, цитиран от iNews.bg. "Не мога да приема, че това досега не е направено", каза Райков.
От КЗК се позовават на правомощията, които й възлага Законът за защита на конкуренцията (ЗЗК) и правото на Европейския съюз.
Според прилаганото в страната право на конкуренцията монополно е положението на предприятие, което по закон има изключителното право да извършва определен вид стопанска дейност. Това положение се определя само от Народното събрание (НС), а в момента в страната няма действащ парламент.
КЗК може да определи кое предприятие има господстващо положение със своя пазарен дял, финансови ресурси и достъп до пазара.
Според Комисията нито Законът за защита на конкуренцията, нито правото на Европейския съюз забраняват монополното или господстващото положение на предприятията. Затова Комисията няма правомощия да приема решения, с които да установява "кои са монополистите" или "кои са господстващите предприятия".
КЗК постановява решения, с които установява извършени нарушения по ЗЗК или Договора за функциониране на ЕС (ДФЕС) и налага предвидените в закона санкции. От началото на 2012 г. до настоящия момент КЗК е постановила 28 решения в областта на антитръста (злоупотреби и забранени споразумения) и е наложила имуществени санкции за извършени нарушения в общ размер на 20 745 418 лв., съобщават от Комисията.
КЗК е член от Европейската мрежа по конкуренцията (ЕМК) и осъществява своите функции в тясно сътрудничество с ЕК и останалите национални органи по конкуренцията на държавите членки на ЕС, заявяват още от антиномополния регулатор.